Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cumhuriyetçiler bölünüyor mu? Trump ve Pence rakip adaylar için mitinglere katıldı

Cumhuriyetçiler bölünüyor mu? Trump ve Pence rakip adaylar için mitinglere katıldı

Cumartesi, 23 Temmuz, 2022 - 14:30
Eski ABD Başkanı Donald Trump, Phoenix'te destekçilerine hitap etti (AFP)

2024'teki ABD başkanlık seçimleri için iki muhtemel Cumhuriyetçi aday olan Donald Trump ve eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cuma günü Arizona'da rakip adayların mitinglerine katıldı.

AFP’nin haberine göre, 2016 seçim kampanyasını beraber yürüterek Cumhuriyetçi milyarder Trump’ı Beyaz Saray'a çıkarmayı başaran Pence, 2020 seçimlerinin galibi olarak Demokrat Joe Biden'in zaferinin onaylanmasını engellemeyi reddetti. Bunun üzerine eski ABD Başkanı ile yardımcısı Pence arasında kopuş yaşandı.

Şimdi iki siyasetçi ABD'nin güneybatısındaki Arizona eyaletinin valiliği için yarışan iki adayı destekliyor. Bu düelloda Pence, aday Karen Taylor Robson'ı desteklemek için Phoenix'e gelirken, Trump Prescott Valley'deki Carrie Lake'i destekledi.

Perşembe günü, Trump sosyal medya ağı Social Truth'a şunları yazdı:

“Arizona sonunda güçlü bir kadın valiye sahip olma şansına sahip. Carrie Lake'e oy verin.”

Arizona vali adayı Carrie Lake (AFP)

Trump Cuma günü kalabalığı iki saatten fazla beklettikten sonra konuşmasına Meksika ile uzun bir sınırı paylaşan Arizona'da göçmen sorunundan bahsederek başladı. Ardından hızla 2020 seçimleri hakkında konuşmaya başladı ve seçimlere hile karıştırıldığını, oyların çalındığını ve bu yüzden ülkenin sistematik olarak yok edildiğini söyledi. Pence ise Karen Taylor Robson'ı destek için bir mitinge katıldı.

Cumhuriyetçi Parti'de hâlâ güçlü bir etkiye sahip olan Donald Trump, 2024'te cumhurbaşkanlığına aday olacağının sinyallerini veriyor. Öte yandan Mike Pence, eski başkana karşı yarışma ihtimalini dışlamıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya