Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Referandumun ilk saatlerinde yaklaşık 565 bin seçmen oy kullandı

Tunus: Referandumun ilk saatlerinde yaklaşık 565 bin seçmen oy kullandı

Pazartesi, 25 Temmuz, 2022 - 14:15
Tunus cumhurbaşkanlığı tarafından başkent Tunus'ta bir sandık merkezinde yapılan anayasa taslağı referandumunda Kays Said'in oy kullandığını gösteren bir fotoğraf (AFP)

Tunus Seçim Komisyonuna göre, bugün yerel saatle sabah 08.30’a kadar referanduma katılım oranı yüzde 6,32 olarak gerçekleşti.

Tunus Seçim Komisyonu Başkanı Faruk Buasker, şimdiye dek 564 bin 753 seçmenin oy kullandığını belirterek, bunun ‘önemli ve cesaret verici bir rakam’ olduğunu dile getirdi.

Buasker, 2019’daki seçimlere katılım oranının yüzde 1,6 olduğunu söyleyerek, bunun başkanlık veya yasama seçimleriyle ilgili olup olmadığını belirtmedi.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu, Tunus genelinde 06.00 ile 22.00 saatleri arasında oy kullanılacağını duyurdu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Tunuslulardan bugün referanduma sunulacak yeni bir anayasa taslağını onaylamalarını istiyor.

Muhalif çevreler, Said’in geçtiğimiz yaz tüm yetkileri eline alan kararlarının 2011 devriminden bu yana Tunus'un demokratik kazanımlarını sildiğini söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya