Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye ve Rusya’dan ortak askeri tatbikat

Suriye ve Rusya’dan ortak askeri tatbikat

Perşembe, 28 Temmuz, 2022 - 10:15
Suriye rejim güçleri. (Reuters)

Şam rejimi, Suriye topraklarında olası bir Türkiye operasyonuna yanıt vermeye hazır olduğunu duyurdu. Suriyeli bir askeri kaynak önceki akşam, Suriye ordusunun ‘son iki gün içinde Türkiye’nin Suriye topraklarındaki hamlelerinin artmasına karşı koymaya hazır olduğunu söyledi.

Söz konusu açıklamayı, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gerilimin artması ve Türkiye’nin bölgeye askeri bir operasyon başlatma olasılığına ek olarak günlük yapılan füze saldırılarıyla  rejim güçlerinin Halep’in kuzey kırsalındaki Minniğ Askeri Havaalanı’na asker ve ağır silahlar dahil olmak üzere yeni askeri takviyeler göndermesi izledi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre dün sabah bir Rus savaş uçağı Halep’in doğu kırsalındaki Münbiç bölgesinde uçuş gerçekleştirdi. Suriye resmi medyası, bölgedeki örgütlerin, ‘Haseke, Halep ve Rakka’nın kırsalında işgal ettiği bölgelere bitişik bölgelere ağır topçu ve roketatarlı saldırılarını artırarak vatandaşlar arasında can kaybı ve maddi hasara yol açmasının yanı sıra yüzlerce ailenin yerinden edildiğini’ bildirdi.

Suriye rejimi ordusu ve silahlı kuvvetler genel komutanlığının, herhangi bir operasyona karşı hazır olduğu açıklaması, rejim güçlerinin Suriye’de faaliyet gösteren Rus güçleriyle koordineli olarak gerçekleştirdiği tatbikatla aynı döneme geldi. SANA haber ajansı, tatbikat sırasında Suriye ordusu askerlerinin Rus eğitmenlerle birlikte savaş uçaklarından paraşütle atlayış eğitimi gerçekleştirdiğini aktardı. Açıklamada, savaşçıların hazırlanan planı uygulamak ve belirlenen noktalara belirtilen zamanda ulaşmak için görevlerini tam bir başarı ile yerine getirdiğini bildirerek kendilerine verilerin görevleri yerine getirmeye hazır oldukları kaydedildi.

SANA tarafından yayınlanan tatbikata ait görüntülerde hazırlıkların yürütüldüğü yerin adı belirtilmezken, çorak bir düzlükte yapılan paraşüt eğitimi görüntüleri servis edildi. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Ortak tatbikatlar, iki ordunun terörle mücadele bağlamında yürüttüğü ortak görevlerden sadece biridir. Son tatbikat da iki dost taraf arasındaki uyumun boyutunu göstermiştir.”

Haberde ayrıca tatbikatların Suriye ve Rus dost orduları arasındaki koordinasyon, iş birliği ve ortak eğitim çerçevesinde, farklı muharebe türleri ve farklı koşullarda gerçekleştiğine dikkat çekildi. Ayrıca tatbikatlarda paraşüt eğitiminin yanı sıra koordinasyonun geliştirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Kıyı kenti Tarsus’taki sivil kaynaklar, iki gün önce Rus deniz üssüne yakın Tartus sahilinde Rus-Suriye askeri tatbikatları gerçekleştirildiğine dikkat çektiler. Bu tatbikatların Rus kuvvetlerinin Tartus kentinin deniz hattında ‘Rus Deniz Filosu Bayramı’nı” kutlamak için yaptığı hazırlıkların bir parçası olduğu kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya