Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye Milli Ordusu SDG’ye karşı olası operasyona hazırlanıyor

Suriye Milli Ordusu SDG’ye karşı olası operasyona hazırlanıyor

Cuma, 29 Temmuz, 2022 - 08:15
Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde dün Rusya-Türkiye ortak devriyesi sırasında bir Rus askeri mayın arıyor (AFP)

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu, Ankara’nın Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kuzeydeki mevzilerine karşı bir askeri operasyon düzenleme olasılığına ilişkin açıklamasının ardından eğitimlere yeniden başladı.

Türk basınının Suriye Milli Ordusu liderlerine dayandırdığı haberlere göre, canlı mühimmat kullanılan askeri eğitimler, Türk subaylarının gözetiminde, Suriye rejim güçleri ve SDG ile temas hatlarının yakınındaki Resulayn kırsalında Çarşamba günü başladı.

Toplar ve makineli tüfeklerin kullanıldığını bir önceki eğitim, 3 Temmuz’da Barış Pınarı Bölgesi’nde yer alan Resulayn’ın doğu kırsalındaki Araziya köyünde yapılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada Suriye’nin kuzeyine yönelik olası operasyona değinerek, “Kimseden izin alacak değiliz. Kendi güvenlik risklerimizle ilgili değerlendirmemiz bağlamında böyle bir operasyon her an yapılabilir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, katıldığı bir canlı yayında şu ifadeleri kullandı:

“Rusya ve ABD sözlerini tutmadılar. 2019 yılında ABD ile müzakere ettik, ortak açıklama yaptık. Rusya ile Soçi’de mutabakata vardık. Her ikisi de teröristleri bölgeden temizleyeceklerdi. Temizlemedikleri gibi ABD silah desteğini devam ettiriyor. Terörle mücadelede samimi değiller. Rusya'nın umudu bunları rejime monte edebilmek. İran’ın derdi ne? PJAK, PKK ve SDG’nin birbirinden farkı var mı? Hepsi terör örgütü. Kendi aralarındaki güç mücadelesi sebebi ile de farklı yorumlar var. İran'la daha önce teröristlerin temizlenmesi için görüşmeler yapıyorduk. Rejimin yapacağı operasyona da destek veririz. Ama rejimin ılımlı muhalefeti de terörist olarak görmemesi gerekir.”

Çavuşoğlu ayrıca, “Başkalarının ne dediği önemli değil, ülkemize yönelik tehdidi bertaraf etmek bizim görevimiz. Aynı zamanda siyasi faydası da, var çünkü Suriye’nin toprak bütünlüğü açısında bu operasyon önemli. Türkiye her türlü hazırlıklarını yapıyor. ‘Bir gece ansızın’ artık mottomuz haline geldi” ifadelerini de kullandı.

Ankara’nın operasyon olasılığına işaret eden açıklamasından bu yana, Suriye rejim ordusu Fırat’ın doğusu ve batısındaki SDG kontrolündeki bölgelere takviye göndermeye başladı.

SDG yetkilileri, rejimle varılan, cephe hatlarına ağır silahların gönderilmesini içeren bir anlaşmadan söz etti.

Rus kuvvetleri de, bu bölgelere takviye göndermede aktif oldu.

Şam, herhangi bir ‘Türk saldırısını’ püskürtmek için ordusunun uygun zamanda müdahale edeceğini duyurdu.

Rejim ordusu, Türk operasyonu beklentisiyle Halep’in kuzey ve kuzeydoğu kırsalındaki konuşlanma noktalarını genişletmeye ve güçlendirmeye devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya