Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, ‘e-spor’ liderleri ve uzmanları için küresel bir konferans düzenliyor

Suudi Arabistan, ‘e-spor’ liderleri ve uzmanları için küresel bir konferans düzenliyor

Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 13:45
Prens Faysal bin Bender (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, 7 Eylül'de başkent Riyad'da dünyanın dört bir yanından e-spor sektörünün liderlerini ve uzmanlarını bir araya getiren küresel bir konferans düzenlemeyi planlıyor. İki gün sürecek konferansta, ekonomik açıdan gelecek vaat eden hayati sektördeki en son gelişmelerin yanı sıra en son fikirler, yatırımlar ve yetenek gelişimleri ele alınacak. Ayrıca sektörde lider bir ülke olarak Suudi Arabistan’ın çabalarına ışık tutulacak.

‘Next World’ isimli konferansa önde gelen ülkelerdeki spor bakanları, büyük yatırımcılar, oyun geliştiriciler, spor federasyonları ve turnuvaları, teknoloji servis sağlayıcıları, oyuncular, kamu sektörü temsilcileri ve markalar, işletmeler, reklamcılar, yayıncılar, medya ve yeni başlayanlar dahil olmak üzere uluslararası spor ve elektronik oyun sektöründen bin 200'den fazla önde gelen kişi katılım sağlayacak.

Suudi Arabistan Elektronik ve Akıl Oyunları Spor Federasyonu (SAFEIS) tarafından başkent Riyad’daki en büyük otellerden birinde düzenlenecek olan Next World Konferansı, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu bağlamda, halihazırda 8 haftalık spor ve elektronik oyunlarda dünyanın en büyük etkinliği Riyad Bulvarı’nda gerçekleştiriliyor.


Suudi Arabistan e-spor sektörünün gelişmesinde önde gelen ülkelerden biri haline geldi. (Şarku’l Avsat)

SAFEIS Başkanı Prens Faysal bin Bender bin Sultan bin Abdulaziz konuya dair şu açıklamada bulundu:

 “Next World Konferansı, spor ve elektronik oyun sektörü gündeminin geleceğini planlamak, yatırım ve iş birliği tarafları aracılığıyla büyümesinin tam bir resmini iletmek için büyük bir fırsat. Bu sektörle ilgilenen herkes müzik ve film sektörlerinin toplamından daha büyük olan bu alanda gelişme ve ilerleme adına daha fazla yer olduğunun farkında. Elektronik oyunların muazzam büyümesini bilmemize rağmen asıl mesele onu daha iyi hale getirmek için birlikte nasıl çalışabileceğimizdir. Endüstri ve devletler için büyük fırsatlar sunan spor ve e-spor sektörüne yön vermek, oyuncuların iş modelleriyle ilgili yeni beklentilerini karşılamak ve aşmak için gerekli. Suudi Arabistan, Next World Konferansı için en uygun ev sahibi. Çünkü sadece sektörde lider ülkelerden biri olmak için değil, aynı zamanda spor ve e-sporda dünya lideri olmak için de çaba sarf ediyoruz. 7 ve 8 Eylül tarihlerinde sektör camiasının Riyad’da bir araya gelerek anlamlı ve verimli tartışmalar yapmasını bekliyoruz.”

Konferans konuşmacıları arasında Suudi Arabistan E-spor Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prens Faysal bin Bender bin Sultan,  İngiliz E-spor Birliği CEO'su ve Uluslararası E-spor Federasyonu Başkan Yardımcısı Chester King, GGCH Ortadoğu ve Kuzey Afrika CEO'su Mario Pérez Guerra, E-spor Eğlence Grubu Başkanı Grant Johnson gibi isimler de yer alıyor.

Next World Konferansı,  e-spor ve oyun sistemini etkileyen teknolojinin gelişiminin karşılaştığı zorluklara ışık tutuyor.

Konferans aynı zamanda Suudi Arabistan pazarının büyüklüğü, katılım fırsatları, yenilikçilik, çeşitli kategorilerdeki düzenlemeler ve mevzuatın yanı sıra hükümetlerin elektronik oyunlara yönelmesi, sektör sisteminin yeteneklerinin geliştirilmesi ve sektör altyapısının geliştirilmesine yönelik çözüm önerilerinin tartışılmasına da tanıklık edecek.

Next World Konferansı’nın ilk günkü başlıkları arasında spor ve elektronik oyunların medya için önemi, elektronik oyunların ekonomik gücü, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve metaverse konulu bir açılış konuşması yer alıyor.

İkinci gün ise sistemlerin çalışmasını kolaylaştırmada hükümetlerin rolü, spor ve elektronik oyun uygulayıcılarının sağlık yönü,  spor ve elektronik oyun salonları ve sitelerinin ortaya çıkışı ile üçüncü site deneyimi olacak. Konferans ayrıca, bir dizi interaktif aktivite, elektronik oyunlarda profesyonel eğitim oturumları ve ikili toplantıları içerecek.

Suudi Arabistan Elektronik ve Akıl Oyunları Spor Federasyonu bir süre önce İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ile iş birliği içinde elektronik oyun geliştirme meraklıları için beş eğitim fırsatı başlattı.  SAFEIS, bunun dünya çağında 80 ülkeden 20 bin katılımcıyla gerçekleştiğini bildirerek, geçtiğimiz yılki başarılarının devamı niteliği taşıdığını kaydetti. SAFEIS ve Bakanlık, bu yıl etkinlikte oyun endüstrisinde kariyer yapmak isteyen oyun geliştiricileri için ilham vermek ve yenilik yapmak için beş farklı program oluşturdu.

Geçtiğimiz haziran ayında, Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından "Elektronik Oyunlarda Dijital Buluşmalar" isimli program gerçekleştirildi. Program, oyun uzmanlarını, oyun programlama meraklılarını, profesyonel espor oyuncularını, yatırımcıları ve girişimcileri hedef alan oyun geliştirme endüstrisindeki beş farklı sanal oturuma katılmaya davet etti.

 Oturumlar, e-spor dünyası hakkında farkındalık yaratmayı, pandemiyi takip eden zorlukları ve fırsatları vurgulamayı ve Suudi Arabistan’daki oyun alanında özel sektörün önemli rolünü gözden geçirmeyi amaçlıyor.

Ayrıca ilgilenenlerin elektronik oyunlar alanındaki yolculuğuna başlamasını, oyunun hikayesini ve aşamalarını tasarlamasını, karakter (animasyon) ve grafik tasarlamasını sağlayan Yazılım Geliştirme Kampı düzenleniyor. Kampa katılım sağlayanlar, karakterleri oyun ortamını programlamaya, canlandırmaya, pratik projeler uygulayarak 2D ve 3D sesleri kontrol etmeye yönlendiriyor. Ayrıca kampta, oyun stüdyolarının nasıl kurulacağı, yatırımcılara nasıl sunum yapılacağı, geliştirilen oyunlardan nasıl para kazanılacağı gibi tanıtımlara da yer veriliyor.

Kamp, 2D ve 3D oyunlar, sanal ve artırılmış gerçeklik oyunları ve mobil oyunlar gibi elektronik oyun endüstrisindeki yeni mezunların ve iş arayanların becerilerini nitelendirmeyi ve geliştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca katılımcıların iş bulma veya kendi oyun stüdyolarını kurma şanslarını artırıyor. Katılımcılar, kamp ortaklarıyla işbirliği yapma fırsatına ek olarak yoğun eğitim kursları ve sertifikalar alacaklar.


Editörün Seçimi

Multimedya