Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır iklim değişikliğine karşı dünyayı önlem almaya çağırdı

Mısır iklim değişikliğine karşı dünyayı önlem almaya çağırdı

Kahire, enerji ve gıda krizlerinin iklim değişikliği konusunun önceliğine karşı etkilerine ilişkin uyarıda bulundu
Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 14:00
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri (Arşiv)

Mısır Dışişleri Bakanı ve 27’nci Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) başkan olarak atanan Samih Şukri, enerji ve gıda krizlerinin zorluklarının iklim değişikliğinin öncelikli sorunların ele alınması üzerindeki etkilerine yönelik uyarıda bulundu. Şarku’l Avsat’ın Bloomberg Ajansı’ndan aktardığı habere göre, Şukri açıklamalarında ülkesinin Kasım ayında Güney Sina’daki Şarm eş-Şeyh’te ev sahipliği yapacağı COP27 konferansında, iklim sorunlarının önceliğine yönelik dikkatin dağılmasını veya kararlılık düzeyini etkilemesini önlemek için çalışacağını söyledi.

Şukri, son 6 yılda COP27 konferansına ev sahipliği yapan ilk Afrika ülkesi olarak ülkesinin, değişen iklim şartlarına uyum sağlamak ve yeşil enerjiye geçişi finanse etmek için gelişmekte olan ülkelerin nasıl finansman sağlayabileceğine odaklanmak istediğini açıkladı.

Şukri’nin belirttiğine göre Mısır, iklim değişikliğinin hızını yavaşlatmak için, önceki konferanslar sırasında verilen taahhütlerden geri adım atılmamasını sağlamayı hedefliyor. Bakan konferansın dünya enerji ve gıda sorunlarıyla karşı karşıya olduğu için zor bir jeopolitik durumda gerçekleştirileceğini vurguladı.

Mısırlı Bakan, iklim değişikliği sorunlarıyla mücadeleye ve en üst düzeyde üzerinde anlaşmaya varılan kararlara siyasi bağlılığı ayrıca önceki zirvelerde vurgulanan ‘artan kararlılık’ ve verilen taahhütlerden geri çekilmeyeceğinden emin olunmasının amaçlandığını belirtti.

Şukri “Yenilenebilir enerjinin maliyetinin düşmesi, daha temiz enerji biçimlerine önemli yatırımlara yol açması gerekiyor ancak mevcut jeopolitik durum, yenilenebilir enerjiye geçişin, geçen yıl Glasgow’da düzenlenen COP26’da küresel toplumun beklediğinden daha uzun süreceğini gösteriyor” dedi.

Şukri, “Afrika’nın endişelerini dikkatle dinlemek ve iklim değişikliğine uyum ve dayanıklılık gibi Afrika kıtasının önceliklerinden emin olmak bizim görevimiz” ifadelerini kullanırken, iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik finansman müzakerelerinin ‘iklim değişikliğinin etkilerinden en çok zarar gören Afrika kıtasındaki toplulukların ihtiyaçlarının’ dikkate alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Şukri “Taraflar Konferansı Başkanlığının görevi, yaklaşımları uyumlu hale getirmek, aralarında köprü kurmak ve görüş ayrılıklarının üstesinden gelmektir. Finansmanda bir atılım gerçekleştirilmesi, birçok gelişmekte olan ülke ve Afrika ülkesi için büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Mısır, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 2020’de 750 milyon dolar değerinde yeşil tahvil ihraç eden ilk ülke olmuştu.

Mısır ayrıca, iklim değişikliğinin hızını yavaşlatmaya katkıda bulunacak iklim hedeflerini yeniledi. Bu hedeflere, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji karışımındaki payını 2035 yılına kadar yüzde 42’ye, yani iki katına çıkarılmasını da içeriyor.

Konferansın oturum aralarında Şarm eş-Şeyh’te protesto gösterilerine izin verilip verilmeyeceği sorulduğunda, Bakan “İklim kriziyle mücadeleye yönelik uluslararası çabaların başarılı olmasında hükümetlerin merkezi bir rol oynadığının farkındayız. Önümüzdeki zorluk, tüm paydaşların ortak şekilde çaba göstermesini gerektiriyor. Tüm paydaşların COP27’de bir rolü olması gerek resmi gerekse gayri resmi yollarla görüşlerini ifade etmek için uygun alana sahip olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya