Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pasifik Okyanusu'nda ABD-Çin çatışması tehdidi

Pasifik Okyanusu'nda ABD-Çin çatışması tehdidi

Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 18:15
ABD Pasifik Filosu tatbikatlarının bir parçası (Arşiv)

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Asya ziyaretinin bir parçası olarak yarın akşam Tayvan'a gitmesi bekleniyor. Tayvan basına göre, üst düzey bir yetkili, Pelosi'nin Çin ile ilişkileri gerginleştirecek bir hareketle Tayvan'a gideceğini ve bir gün Taipei’de kalacağını aktardı.

Ziyaret haberleri sırasında ABD ve Çin eş zamanlı tatbikatlar ilan etti. ABD kaynakları, Pasifik tatbikatlarına bir uçak gemisi, 3 denizaltı ve 36 savaş gemisinin katıldığını söylerken, Çin adanın karşısında gerçek mühimmatlarla tatbikatlar yapacağını bildirdi.

Gerçekleşmesi halinde Pelosi'nin ziyareti, 25 yıl aradan sonra ABD Temsilciler Meclisi için ilk olacak. Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret konusu Çin’i kışkırtacağı endişesiyle Beyaz Saray tarafından istenmeyen bir adım.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bir süre önce, artan Çin ziyaret tehditleri ışığında, başkanlık hiyerarşisinde üçüncü sırada olan Pelosi'yi korumak için önleyici planlar hazırlamaya başladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD'nin Tayvan ziyaretini gerçekleştirmesi halinde tüm sonuçlara katlanılması uyarısından bulundu.

1997'de Cumhuriyetçi Newt Gingrich, Temsilciler Meclisi başkanlığını yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti. Ancak Gingrich, o zamanki Başkan Bill Clinton'ın Demokrat Partisi'nin bir üyesi değildi, yani ziyareti Çin için Beyaz Saray'ın bir temsili değildi.

Pelosi’nin geçtiğimiz Nisan ayında Tayvan'a yapmayı planladığı ziyaret, yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Pelosi, Beyaz Saray ve Demokratların çekincelerine rağmen ziyaret konusunda Cumhuriyetçilerin güçlü desteğine sahip.

ABD yönetimi, ziyaretin zamanlamasını, Çin Komünist Partisi'nin 20. Kongresi'nin toplanmasına ve Başkan Şi Cinping'in gücünü pekiştirme çabalarına denk geldiği için hassas dönem olarak değerlendiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya