Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Süveyş Kanalı, tarihinin en yüksek aylık gelirini kazandı

Süveyş Kanalı, tarihinin en yüksek aylık gelirini kazandı

Temmuz ayında 704 milyon dolar gelir elde edildi.
Çarşamba, 3 Ağustos, 2022 - 14:00
Süveyş Kanalı Otoritesi’ne bağlı deniz sahası. (Süveyş Kanalı Otoritesi Resmi Sayfası)

Mısır’daki Süveyş Kanalı İdaresi, temmuz ayında 704 milyon dolar ile tarihinin en yüksek aylık gelirini kaydettiğini duyurdu.

Mısır Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Korgeneral Usame Rabi kanalın geçen ayki seyir istatistiklerine ilişkin yaptığı açıklamasında şunlrı söyledi:

“2 bin 103 gemiye ulaşarak kanal tarihindeki en yüksek aylık geçiş oranına ulaşıldı ve yeni bir rekor kırıldı. Kanal tarihinin en yüksek aylık net yükü ise 125,1 milyon tona ulaştı. Bu da gelirlerindeki artışa yansıdı ve 704 milyon dolar ile kanal tarihinin en yüksek aylık gelir kaydedildi. Temmuz ayındaki seyir hareketi, geçen yılın aynı ayında bin 670 geminin geçişine kıyasla, her iki yönden 2 bin 103 geminin geçişine tanık oldu. Böylece 433 gemi farkla, yüzde 25,9 artış kaydedildi. Toplam net yük, geçen yılın aynı dönemindeki 105,8 milyon tona kıyasla yüzde 18,2 artış, yani 19,3 milyon ton farkla 125,1 milyon tona ulaştı. Süveyş Kanalı’nın 2022 Temmuz ayındaki gelirleri, geçen yılın aynı ayındaki 531,8 milyon dolara kıyasla, yüzde 32,4 artışla, yani 172,2 milyon dolarlık farkla 704 milyon dolar olarak kayda geçti.”

Rabi, Temmuz 2022’de seyir raporlarının, geçen yılın aynı ayına kıyasla çeşitli türdeki gemilerin geçiş oranlarında önemli bir artış olduğunu gösterdiğine işaret etti. Geçiş yapan petrol tankerlerinin sayısının yüzde 60,2 artarak 153 milyon dolar ile şimdiye kadarki en yüksek aylık petrol tanker gelirine ulaştığını vurguladı.

Rabi ayrıca LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) tankerlerinin sayısının yüzde 31 oranında artarak kanal tarihinde LNG tankerlerinin en yüksek aylık geliri olarak 52 milyon dolara ulaştığını vurguladı. Dökme gemiler yüzde 21 artarak 121 milyon dolar ile kanal tarihindeki dökme yük gemiler için en yüksek aylık gelirini elde etti. Dökme yük gemileri geçişleri yüzde 21 artarak 121 milyon dolar ile kanalın dökme gemi geçişindeki en yüksek aylık geliri sağladı. Kanaldan geçen konteyner gemilerinin transit oranları yüzde 8,8 artarak 314 milyon dolar ile kanal tarihinin ikinci en yüksek aylık gelirine ulaştı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Temmuz ayı seyir istatistikleri, 29 Temmuz’da, kanal tarihindeki en yüksek günlük geliri ve ikinci en yüksek günlük net yükü kaydetti. Söz konusu tarihte Süveyş Kanalı’nın iki yönünden toplam 85 gemi geçti ve günlük toplam net yük 5,6 milyon tona ulaştı. Ayrıca 31,8 milyon dolar ile kanal tarihinin en yüksek günlük geliri elde edildi.”


Editörün Seçimi

Multimedya