Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da ‘Mansure Kız” olarak bilinen olayla ile ilgili soruşturma başlatıldı

Mısır’da ‘Mansure Kız” olarak bilinen olayla ile ilgili soruşturma başlatıldı

Çarşamba, 3 Ağustos, 2022 - 14:00
Öldürülen üniversite öğrencisi Naira Eşref.

Birkaç hafta önce Mısır’ın Mansure kentindeki üniversitenin önünde öldürülen Naira Eşref’in davası yeniden ülke gündeminin üst sırasına yerleşti. Olay, yerel ve Arap kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Eşref’in ölümünün ardından hastane yatağındaki video görüntülerinin sızdırılmasının ardından Mısır Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili, olayla ilgili acil soruşturma açılması talimatı verdi.

Şeref’in aile avukatı Halid Abdurrahman dün akşam YouTube canlı yayında, yasal işlem başlatmak ve yayınlanan videonun nasıl sızdırıldığını araştırmak için Mansure’deki Kamu Savcılığı’na başvuruda bulunduğunu söyledi.

Abdurrahman, videonun Mansure İhtisas Hastanesi’ndeki sağlık personellerinden bir hemşire tarafından çekildiğini belirterek, hastane müdürünün savcılıktan izin almadan çekim yaptığı için şikayette bulunduğunu ve videonun sızdırılmasının ardından hastane müdürünün istifasını sunmasını talep ettiğini bildirdi.

Avukat, yayınlanan videoyu izledikten sonra kızın ailesinin yıkıldığına ve annesinin bunu gördükten sonra hastaneye yatırıldığına dikkat çekerek dolaşan videoda Naira'nın arkadan vurularak öldürüldüğünü gösterdiğine ve vücudunda omur çıkığı olduğuna atıfta bulundu.

Dekahliye Valiliği Sağlık Müsteşarı Şerif Mekin, videoyu çeken kişinin kimliğinin bulunması ve sağlık personelinden olup olmadığının tespit edilmesi, kendisi hakkında gerekli tedbirlerin alınması için olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Mekin, öğrencinin ambulansla İhtisas Hastanesi’ne, ardından Mansure Uluslararası Hastanesi morguna götürüldüğü ve kendisine çok sayıda genç erkek ve kızın eşlik ettiği, hepsinin fotoğraf ve video çektiği belirtildi.

Mısır medyasında yer alan habere göre Mansure İhtitas Hastanesi Müdürü Muhammed Halef, bu sabah bir soruşturma açılacağını ve güvenlik görevlilerinin olayın gerçeğini açıklığa kavuşturmak için vatandaşların filme çekmesini engellerken düzenlediği eski notun gözden geçirileceğini doğruladı.

20 Haziran’da üniversite öğrencisi Naira Eşref, Mansoure Üniversitesi’nin kapısının önünde vahşice öldürüldü. Katil Muhammed Adel, Eşref’i kendisine yaptığı evlenme teklifi reddetmesiyle cinayeti işerken, Mısırlılar ve Eşref’in ailesi olay anına ait görüntüler karşısında üzüntüye boğuldu. Olayın gerçekleşti anın video görüntüleri Mısır’da öfke yarattı. Mansure Ceza Mahkemesi 6 Temmuz’da, ‘Mansure Kız’ olayı olarak bilinen Eşref’in öldürmesinde zanlıya idam cezası verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya