Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Arjantin’den terör bağlantılı uçağa el koymasını talep etti

ABD Arjantin’den terör bağlantılı uçağa el koymasını talep etti

Washington, Arjantin’de bulunan bir Venezuella uçağına el konulmasını talep ediyor
Perşembe, 4 Ağustos, 2022 - 07:00
6 Haziran 2022’den bu yana Buenos Aires yakınlarında tutulan, Conviasa Havayolu’nun yan kuruluşu Emtrasur’a ait bir Boeing 747 uçağı (AFP)

Washington, Arjantin’den İran Devrim Muhafızları’na karşı uygulanan ABD yaptırımları sebebiyle, uluslararası terör gruplarıyla şüpheli bağlantıları olduğunu iddia ettiği, İran’a ait iken Venezüella’daki sahibine satılan ve şu anda Arjantin’de bulunan bir kargo uçağına el koyulmasını istedi.

Uçağın 8 Haziran’da Arjantin’e habersiz gelişi, Arjantin hükümeti içinde İran, Venezuela ve ABD tarafından yaptırım uyguladığı ortaklarla olan ilişkiler konusunda endişelere yol açtı.

Reuters haber ajansına göre, ABD Adalet Bakanlığı, salı akşamı yaptığı açıklamada, el koyma talebinde bulunduğunu bildirdi. Bu, 19 Temmuz’da Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nin uçağa el koyması yönündeki kararının ardından geldi. Mahkeme, ihracat kontrol yasalarını ihlal ettiği için uçağa el konulabileceğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı, Boeing 747-300 tipi uçağın yaptırımlara tabi olduğunu zira İranlı Mahan Havayolları’nın, geçen yıl ABD ihracat yasalarını ihlal ederek uçağı Emtrasur’a sattığını söyledi. Her iki şirket de terör örgütleriyle yaptıkları iddia edilen iş birliği nedeniyle ABD yaptırımlarına tabi tutuluyor.

Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümü’nden Bakan Yardımcısı Matthew Olsen açıklamada “Adalet Bakanlığı, yaptırımlarımızı ve ihracat yasalarımızı ihlal eden çalışmalara müsamaha göstermeyecektir” ifadelerine yer verdi.

Mahan Havayolları, ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı İran Devrim Muhafızları’nın yurtdışı kolu Kudüs Gücü ile olan bağları nedeniyle yaptırımlara maruz kalıyor. Söz konusu kargo uçağı ise 8 Haziran’da Arjantin’e indi ve mürettebatı ülkede gözaltına alındı.

Geçtiğimiz günlerde bir yargıç, mürettebattan 12 kişinin ülkeyi terk etmesine izin verdi, ancak 4 İranlı ve 3 Venezuelalı hala Arjantin’de tutuluyorlar. Arjantin Güvenlik Bakanı Anibal Fernandez, mürettebatın bir kısmının İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı şirketlerle bağlantısı olduğuna yönelik yabancı kuruluşlardan istihbarat aldığını açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı, “Uçağın kaptanının, ABD’nin terör örgütü olarak kabul ettiği söz konusu ideolojik İran ordusunun eski komutanı olduğu öğrenildi” açıklamasında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya