Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi ile Zekat Fonu arasında anlaşma

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi ile Zekat Fonu arasında anlaşma

Perşembe, 4 Ağustos, 2022 - 08:30
Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan, Lübnan eski Başbakanı Fuad Sinyora ve Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Velid el-Buhari imza töreninde (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Velid el-Buhari, Kral Selman bin Abdulaziz hükümetinin Lübnan’ın yaşadığı krizlere karşı insani yardım çabalarına devam ettiğini dile getirdi.

Buhari, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) ve Daru’l Fetva’ya bağlı Zekat Fonu arasında varılan anlaşmanın imza törenine katıldı.

İmza töreninde Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan, Lübnan eski Başbakanı Fuad Sinyora ve KSRelief Lübnan Direktörü Abdurrahman Kureyşi de bulundu.

Buhari imza töreninde yaptığı konuşmada, “Kardeş Lübnan halkına karşı dinimiz ve Arap kardeşliği vazifesini emreden vazifemiz gereği grup ve mezhep ayrımı yapmaksızın çok yüksek standartlarda görevlerimizi yerine getiriyoruz” dedi.

Diğer yandan, Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan ve Büyükelçi Buhari, ‘Lübnanlılar ve Lübnan’daki Suriyeli ve Filistinli Mülteciler için Gıda Güvenliğini Destekleme’ projesinin açılışını yaptı.

Müftü Deryan yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Bugün Lübnanlı ve Suudiler için mükemmel bir gün. Hepimiz, içinde yaşadığımız bu feci koşullardan umutsuzluğa kapılan Lübnan’daki halkımızın iyiliği için destekleyici işbirlikçiler olarak kalacağız. Devlet kurumları sorumluluk ve görevlerinden vazgeçtiğinde, bu zor koşullarda yanımızda olan kardeşlerimiz ve dostlarımızdan başka bir şeyimiz yok. Suudi Arabistan her zaman Lübnan ve halkının yanında olmuştur.”

Büyükelçi Buhari ise, “Kral Selman hükümeti, nerede olursa olsun insanın değerini takdir etmek için fedakarlık dolu çabalar sarf etmiştir. Bu girişim, Lübnan ve kardeş halkına yönelik daha iyi bir gelecek için yerel ve uluslararası ortaklarımızla paylaşılan sorumlulukla başlatıldı. Bugün Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Uluslararası Kızılhaç ve birçok bölgesel kuruluş gibi 32’den fazla yerel ortağımız var” diye konuştu.

Bu girişimin ilk aşamada tüm Lübnan’da 300 bin kişiyi kapsadığını söyleyen Buhari, “Önümüzdeki aylarda 3 aşamada dağıtılacak 600 bin gıda kolimiz var. Bizim ve Suudi Arabistan’ın amacı, yardımların Lübnan’ın en sıkıntılı bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaşması, bu acıların hafifletilmesi ve insani yardım sağlamak için ortak çabalarımızı desteklemektir. Suudi Arabistan, tüm krizler karşısında sebat eden kardeş Lübnan halkıyla her zaman dayanışmasını ilan ediyor” diye ekledi.

Lübnan eski Başbakanı Fuad Sinyora ise, söz konuşu yardımlar için Suudi Arabistan ve KSRelief’e teşekkür ederek, “Allah’ın izniyle, bu İslami sosyal ve hayır kurumlarına sürdürülebilirlik kazandırabilecek diğer projeleri incelemek için adımlar atılacaktır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya