Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sullivan, İran asıllı ABD’li gazeteci Masih Alinejad’ın güvenliğinden endişeli

Sullivan, İran asıllı ABD’li gazeteci Masih Alinejad’ın güvenliğinden endişeli

Perşembe, 4 Ağustos, 2022 - 10:00
İran asıllı ABD’li gazeteci Masih Alinejad (AP)

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İran asıllı ABD’li gazeteci Masih Alinejad ile görüştü ve geçtiğimiz hafta New York’taki evinin önünde silahlı bir kişinin gözaltına alınmasının ardından gazetecinin güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Bir FBI ajanının Manhattan Federal Mahkemesi’ne sunduğu şikayete göre, Halid Mehdiyev isimli şahıs, geçen hafta Alinejad’ın New York’taki evinin yakınlarında iki gün boyunca şüpheli davranışlar sergiledi ve bir ara eve yaklaşıp pencerelerden içeri bakmaya ve kapıyı açmaya çalıştı.

Mehdiyev, daha sonra dur tabelasına uymadığı için New York polisi tarafından çevrildi ve ehliyetsiz araç kullandığı için gözaltına alındı.

Polis ekipleri, arabanın arka koltuğundaki bavulun içinde seri numarası silinmiş dolu Kalaşnikof buldu.

Olayın ardından açıklama yapan Alinejad, Tahran’ın kendisine suikast girişiminde bulunduğunu vurgulayarak, “ABD’ye güvende olmak için geldim. Önce beni kaçırmaya çalıştılar. Şimdi de dolu silahla evime girmeye çalışan bir adam var. Bu şoke edici” ifadelerini kullandı.

Sullivan dün yaptığı görüşmede, ABD Başkanı Joe Biden’ın durumu hakkında bilgi almaya devam edeceğini söyleyerek, “ABD hükümeti, ABD vatandaşlarını ve ülkede yaşayan muhalifleri hedef almak dahil olmak üzere İran’ın tehditlerini engellemek ve caydırmak için mevcut tüm araçları kullanacaktır” dedi.

Geçen yıl Alinejad’ın Tahran destekli bir kaçırma planının hedefi olduğu söylendi. 

Gazeteci, İran’ın başörtüsü yasasını ihlal eden kadınların videolarını sosyal medyadaki milyonlarca takipçisi ile paylaşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya