Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünyada yaşamak için en iyi şehirler hangileri?

Dünyada yaşamak için en iyi şehirler hangileri?

Cuma, 5 Ağustos, 2022 - 13:30
Viyana neredeyse her kategoride mükemmele yakın bir puan aldı (Reuters)

The Economist’in araştırma ve analiz bölümü Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan 2022 Dünya Yaşanabilirlik Endeksi’ne göre, Viyana dünyanın en yaşanabilir şehri olarak ilk sırada yer aldı.

Şarku'l Avsat'ın The Independent’ten aktardığı habere göre, Avusturya’nın başkenti Viyana, yeni tip koronavirüs salgınının neden olduğu kapanmalar nedeniyle 2021’de on ikinci sıraya düşmeden önce yer aldığı ilk sıraya bir kez daha yerleşti.

Viyana, gelişen sanat ve kültür ortamı, mükemmel sağlık hizmetleri ve yüksek kaliteli eğitimi sayesinde hemen hemen her kategoride mükemmele yakın bir puan aldı.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag ise, sağlık, kültür ve çevre kategorilerinde Viyana’nın biraz gerisinde kalarak ikinci oldu.

İsviçre’den Zürih ve Kanada’dan Calgary şehirleri üçüncü sırayı paylaştı.

Kanada’nın batı kıyısında bulunan Vancouver şehri ise dördüncü sırada yer aldı.

Kanada’dan üç şehir ilk ona girdi ve Toronto sekizinci sırada yer aldı.

Listeyi oluşturmak için 172 şehir istikrar, sağlık, kültür ve eğlence, eğitim ve altyapı gibi beş kategoride puanlandı.

Raporda, “Son iki yıldır, EIU’nun küresel yaşanabilirlik sıralamaları büyük ölçüde salgın tarafından yönlendirildi. Karantinalar ve sosyal mesafe önlemleri dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde kültür, eğitim ve sağlık hizmetleri puanlarını etkiliyor. Ancak, en son anketimizde, birçok ülkede kısıtlamalar kaldırıldığı için endeks normale döndü” denildi.

2022 raporları salgın öncesi trendlere geri dönüldüğünü gösterirken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi diğer küresel faktörler bazı şehirlerin sıralamada düşmesine neden oldu.

Listenin en sonunda Suriye’nin başkenti Şam yer alırken, Nijerya’nın Lagos şehri sondan ikinci sırada kendine yer buldu, Libya’nın Trablus ise biraz daha üst sıralara yerleşti.

İlk 10’da yer alan Avrupa veya Kanada şehirleri dışındakiler, Japonya’nın Osaka ve Avustralya’nın Melbourne şehri oldu.

2022 Dünya Yaşanabilirlik Endeksi’ne göre dünyanın en yaşanılabilir şehirleri şunlar;

- Viyana (Avusturya)

- Kopenhag (Danimarka)

- Zürih (İsviçre) ve Calgary (Kanada)

- Vancouver (Kanada)

- Cenevre (İsviçre)

- Frankfurt (Almanya)

- Toronto (Kanada)

- Amsterdam (Hollanda)

- Osaka (Japonya) ve Melbourne (Avustralya)


Editörün Seçimi

Multimedya