Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Kızıldeniz Kalkınma Şirketi: Ülkenin en uzun köprülerinden Shaura Adası Köprüsü’nün yüzde 50’si tamamlandı

Suudi Arabistan Kızıldeniz Kalkınma Şirketi: Ülkenin en uzun köprülerinden Shaura Adası Köprüsü’nün yüzde 50’si tamamlandı

Cuma, 5 Ağustos, 2022 - 13:30
Shaura Adası Köprüsü temel yapı tamamlandı

Suudi Arabistan Kızıldeniz Kalkınma Şirketi, Kızıldeniz Projesi kapsamında 2023 sonunda tamamlanması beklenen Shaura Adası Köprüsü inşaatında 400 ton ağırlığındaki son beton bloğun yerleştirildiğini açıkladı.

Bir şirket kaynağına göre köprü, en yüksek standartlara uygun olarak inşa edildi. Köprünün, inşası ve işletilmesi sırasında çevrenin korunduğu mimari bir simge olması bekleniyor.

Şirket yetkilisi, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda köprünün temel inşaatının tamamlandığını ve şu anda köprüye asfalt dökme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Kızıldeniz Projesi’nin ilk etabında çalışmaların yüzde 50’sinden fazlasının tamamlandığı açıklandı. Shaura Adası’nda Kızıldeniz Kalkınma Şirketi tarafından işletilecek 4 yıldızlı bir otelin olacağı ve bu otelin Ortadoğu’nun en büyüklerinden biri olacağı kaydedildi. Bu yılın son aylarında, adadaki oteller, misafirlerin çoğunu ağırlamaya başlayacak.

Shaura Adası Köprüsü, 3 bin 300 metre uzunluğu ve 28 metre genişliği ile Suudi Arabistan’ın en uzun köprülerinden biri olacak. Köprüde, akıllı arabalar için yapılan şeritlerin yanı sıra yayalar ve bisikletler için de şerit bulunuyor. Adayı anakaraya bağlayacak olan köprü, adanın can damarı olacak.

Köprünün inşaatında, ağırlıkları 80 ile 400 ton arasında değişen 600’den fazla prekast beton blok kullanıldı. Betonların tamamı aynı fabrikada üretildi. Deniz yoluyla taşınan betonlar, köprü mühendisliği için en yüksek standartlara uygun bir şekilde kurulan 124 temele eklendi.

Altyapı projelerinde ve deniz işlerinde dünya lideri olan ARCHIRODON grubu, Suudi Arabistan’daki en uzun köprülerden birinin inşasının sürdürülebilir olması ve köprünün çevreye olan etkisini değerlendirmek için araştırma yaptı. Grup, deniz ortamının korunması için köprünün etkisini araştırdı. Farklı akımlar ile tasarlanan ve çevreye olan etkisi açısından en iyi seçimlerin köprüde kullanılan betonun yüzde 90’ından fazlası çevre dostu seçildi. Böylece köprüde herhangi bir sızıntı veya sorun yaşanmayacak.

Kızıldeniz Kalkınma Şirketi kaynağı, inşaatta köprü alanında bulunan mangrov gibi yerel bitkilerin korunması için dikkatli bir şekilde çalışıldığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya