Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fayton, ziyaretçilerini tarihi Cidde'ye götürüyor

Fayton, ziyaretçilerini tarihi Cidde'ye götürüyor

Cuma, 5 Ağustos, 2022 - 13:30
Hişam Pencabi, Arap kralları ve liderlerini de çizdiği 200’den fazla esere sahip

Faytonlar, antikalar, antik eserler ve tablolar, bizi yirminci yüzyılın başlarına, eski tarihi şehir Cidde’ye götürüyor. Araç kıtlığının olduğu, varlıklı insanların Faytonları, at arabalarını kullandığı zamanlara…
Riyad Emiri olduğu dönemde Kral Selman, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve sanatçı Pencabi


Şehirdeki Suudi Güzel Sanatlar Derneği Müdürü Sanatçı Hişam Pencabi'ye göre, 80 yıldan fazla bir süre önce Fayton, Cidde'de bir nevi aile zenginliğinin işaretiydi. Altmış yıldan daha eski olan bu faytonlardan birisi için özel yöntemle metalden bir at yapılarak kadim geçmişin mirası canlandırıldı. Böylelikle tarihi Cidde'ye gelen ziyaretçiler, toplumunun kültürü hakkında bilgilendirilmiş oluyor. Suudi kralların ve prenslerin sanatsal çizimlerini, Suudi Arabistan’ın en önemli yerlerini, Arap ve yabancı ülke liderlerinin Krallığa yaptığı ziyaretleri belgeleyen resimlerin olduğu sergiyle geçmişin güzel anıları geri getiriliyor.

Tarihi Cidde'deki Ebu Enaba Caddesi'nde yer alan Raşayede Evi'nde, Sanatçı Hişam Pencabi'nin ev sahipliğinde kalıcı sergi düzenlendi. Eski evin girişinde estetik şekilde düzenlenmiş sanatsal tablolar ve eski bir fayton manzarası ziyaretçilerin, eski hikayelere dair merakını cezbediyor.
Sanatçı Hişam Pencabi, (Fotoğraf: Muhammed el-Mani)

‘Kralların Ressamı’ ünvanı verilen Hişam Pencabi’nin sanat hikayesi 19 yaşında annesine hediye etmek üzere çizdiği Kral Faysal bin Abdulaziz'in tablosuyla başladı. Pencabi, tabloyu çerçeveletmek için yola çıktığı esnada dönemin Eğitim Bakanı Hasan eş-Şeyh’le tesadüfen karşılaşmış, ardından el-Hamra sarayında Kral Faysal ile görüşmesi ve tabloyu hediye etmesi teklifiyle sanat hayatı başlamış oldu.
Pencabi, Prens Charles ve merhum Prenses Diana ile birlikte (Fotoğraf: Muhammed el-Mani)

Dünyanın birçok Kral ve Başkan’ının ve Suudi Arabistan’daki  bazı yerlerin resmini çizan Pencabi 200'den fazla eser kaleme aldı. Cidde şehrinin sergisinde, en büyük ve en önemli tablolar da dahil olmak üzere 80'den fazla eser var. Pencabi, Kurucu Kral Abdulaziz'in bir resmini Şarku'l Avsat'a anlattı.

Pencabi, tüm eserlerinin hikâyesi ve duygusu olduğunu ifade etti. Örneğin Kral Selman bin Abdulaziz'in tablosu kişiliğine saygı, hürmet ve takdiri ve hayranlığı simgeliyor. Kral, kültürü ve bilinciyle onu her zaman büyüledi. Devlet başkanlarına hediye ettiği resimler arasında, 2 metre uzunluğunda ve altın varaklı çerçeveli olan ve merhum Kral Abdullah bin Abdulaziz'in isteği üzerine tam üzerinde 2 ay çalıştığı merhum Mısır Devlet Başkanı Muhammed Hüsnü Mübarek'in tablosu yer alıyor.
At arabası (Fayton) (Fotoğraf: Muhammed el-Mani)

Pencabi gerçekçi bir resim stilini tercih eder. Ancak farklı ekollerin üzerindeki etkisi çalışmalarında farkediliyor. Seçkin resimleri arasında Medine'deki ‘Yüsr Kuyusu’ ve el-Mazlum semtindeki tarihi Cidde sokaklarından biri olan ‘Zukak eş-Şeraif’ yer alıyor. Pencabi, Cidde Belediyesi'nde çalıştığı zamanlarda Cidde'de uluslararası sanatçılar tarafından uygulanan tüm estetik simge yapıların süpervizörlüğünü yaptı. Aynı zamanda Cidde'nin ünlü simge yapılarından biri olan ‘Mühendislik Döner Kavşağı'nı tasarladı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya