Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Komisyonu: nükleer anlaşmayı kurtarmak için son bir hamle gerekli

Avrupa Komisyonu: nükleer anlaşmayı kurtarmak için son bir hamle gerekli

Cuma, 5 Ağustos, 2022 - 21:45
İranlı Başmüzakareci Ali Bakıri Kaninin yeni turun ikinci gününde Rus müzakereci Mihail Ulyanov ile dün Viyana’da (IRNA)

Avrupa Komisyonu, dün Viyana’da yeniden başlayan müzakerelerde Tahran ve Washington’un nükleer anlaşmayı kurtarmak için son bir hamle yapmalarını gerektiğini vurgulayarak, mevcut çıkmazdan çıkmak için siyasi kararlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Reuters’ın haberine göre, Komisyon Sözcüsü Peter Stano bugün yaptığı açıklamada, “Son bir hamle yapma zamanı geldi” dedi.

Stano, müzakerelerin koordinatörü olarak Avrupa Birliği’nin (AB), herhangi bir ek manevra için gerekli alan tükendiği için geçen ay yeni bir anlaşma taslağı önerdiğini açıkladı.

Sözcü, “Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (nükleer anlaşma) katılan ülkelerin başkentleri tarafından net ve kararlı siyasi kararlar alınması zorunludur. Viyana’da devam eden sürecin bu sonuçlara yol açacağını umuyoruz” diye konuştu.

Bloomberg’in Avrupalı ​​diplomatlara dayandırdığı haberine göre, kalan engeller teknik olarak 72 saat içinde çözülebilir. Ancak bu, hem Tahran’da hem de Washington’da üst düzey siyasi kararlar gerektiriyor.

Avrupalı ​​diplomatlara göre İran, Devrim Muhafızları’nı ABD’nin terör örgütleri listesinden çıkarmanın yanı sıra 2018’de eski Başkan Donald Trump’ın yaptığı gibi, hiçbir ABD başkanının nükleer anlaşmadan çekilmeyeceğini garanti etmek gibi daha önce sunduğu taleplerini geri çekti.

Yetkililer, bunun karşılığında İran’ın, herhangi bir yeni ABD yönetimi veya Kongre’nin anlaşmayı tekrar iptal etmesi halinde kendisine ekonomik fayda sağlayacak özel bir tazminat alabileceğini iddia etti.

Ancak İran resmi haber ajansı IRNA’da bugün yer alan haberde müzakere ekibindeki İranlı bir yetkiliden alıntı yapılarak, “İran Devrim Muhafızları’nın ABD’nin terör örgütleri listesinden çıkarılması yönündeki talepten vazgeçilmedi” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu haberde, Başmüzakareci Ali Bakıri Kaninin yeni turun ikinci gününde Rus müzakereci Mihail Ulyanov ile istişarelerde bulunduğu da belirtildi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya