Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kremlin: Fransa ‘Dost Olmayan’ bir ülke Putin ile Macron arasında görüşmeye gerek yok

Kremlin: Fransa ‘Dost Olmayan’ bir ülke Putin ile Macron arasında görüşmeye gerek yok

Cumartesi, 6 Ağustos, 2022 - 09:15
Putin Ve Macron Geçen Şubat Ayında Moskova'da Düzenlenen Ortak Basın Toplantısında (Reuters)

Kremlin, cuma günü yaptığı açıklamada, Fransa’nın ‘dost olmayan’ bir ülke olduğunu, dolayısıyla şu anda Fransa ile görüşmelerinin gerekli olmadığını belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un iki aydan beri telefon görüşmesi yapmadıklarını duyurdu.

AFP’nin haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yılın başında birkaç kez görüşen Putin ile Macron arasında son zamanlarda herhangi bir telefon görüşmesi olmamasına ilişkin bir soruya cevaben, “ülkemize yönelik aldığı kararlara bakılırsa Fransa, dost olmayan bir ülke. Taraflar görüşme için doğru vaktin gelmediğini ve bunun şu an için gerekli olmadığını düşündüklerini için telefon görüşmesi yapmıyorlar. Gerekirse görüşürler” ifadelerini kullandı.

Putin ve Macron arasındaki son görüşme, Alman Şansölyesi Olaf Scholz’un da katıldığı, Rus ordusu tarafından esir edilen Ukraynalı askerlerin teslimine ilişkin 28 Mayıs’taki telefon görüşmesi idi. İki başkan, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna'ya düzenlendiği saldırıyla zirveye çıkan gerilimden bu yana, Şubat ayında beş defa olmak üzere, Mart ve Mayıs ayı başlarında da telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Bunun yanı sıra Macron, Putin ile görüşmek üzere 7 Şubat'ta Moskova'yı ziyaret etti.

Macron, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını durdurmayı başaramadığı halde Rus mevkidaşı ile sürekli temas halinde olmasından dolayı bazı kesimler tarafından eleştiriliyor.

Rusya, Ukrayna’yı işgalinin ardından Moskova'ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Fransa dâhil birçok ülkeyi ‘dost olmayan ülke’ olarak sınıflandırıyor.

Rusya, ABD, Avustralya, Kanada, İngiltere, Japonya, Güney Kore, Norveç, Tayvan ve bazı AB ülkeleri de dâhil olmak üzere ‘dost olmayan ülkeler’ listesini genişletmekten geri durmuyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya