Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya: Başkentte silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşandı

Libya: Başkentte silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşandı

Cumartesi, 6 Ağustos, 2022 - 13:00
Libyalı silahlı adamlar (Arşiv- Reuters)

Libya'nın başkenti Trablus'un batısında dün gece silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Yerel basında yer alan haberlere göre, siyasi kaos ve iktidar için yarışan iki hükümet sebebiyle kentin güneyindeki el Cibis'te ağır ve hafif silahların kullanıldığı çatışmalar yaşandı.

Haberlere göre, Trablus merkezli hükümetin başkanı Abdulhamid Dibeybe’ye sadık silahlı gruplar ile Libya'da Temsilciler Meclisi tarafından başbakan olarak seçilen Fethi Başağa’ya yakın diğer gruplar arasında çatışmalar yaşandı.

Libya medyasına göre çatışmalar, Savunma Bakanlığına bağlı 444 Tugayı'nın arabuluculuğu ile sona erdi. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı bildirilmedi.

Libya, rakip iki yönetim arasında büyük bir bölünme yaşıyor. Temsilciler Meclisi, Dibeybe hükümetinin görev süresi dolduğu için meşruiyetini yitirdiğini duyurmuş ve Mart ayında Başağa’yı hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Ancak Dibeybe iktidarı sadece seçilmiş bir hükümete devredeceği hususunda ısrarcı oldu.

Başağa, Trablus'a girişi engellendikten sonra ülkenin merkezindeki Sirte'yi geçici karargah olarak seçti.

Dibeybe hükümetine, geçtiğimiz Aralık ayında yapılması planlanan yasama ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini düzenleme görevi verildi.

Ancak siyasi partiler arasında özellikle seçim kanunu konusunda yaşanan anlaşmazlıklar, seçimlerin süresiz olarak ertelenmesine neden oldu. Uluslararası toplumun ise ülkede istikrarı sağlamak için büyük umutları var.


Editörün Seçimi

Multimedya