Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Başsavcılığı, ‘Mansure Kız’ videosu davasında 3 hemşirenin tutuklanmasına karar verdi

Mısır Başsavcılığı, ‘Mansure Kız’ videosu davasında 3 hemşirenin tutuklanmasına karar verdi

Cumartesi, 6 Ağustos, 2022 - 13:45
Cinayet kurbanı Mısırlı Naira Eşref (Facebook)

Birkaç hafta önce Mısır’ın Mansure kentindeki üniversitede öldürülen Naira Eşref’in davasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Başsavcılık, geçen hafta genç kızın cesedinin hastanede çekilmiş videosunun yayınlanmasının ardından, videoyu çeken 3 hemşirenin tutuklanmasına karar verdi.

Başsavcılık tarafından dün (Cuma) yapılan açıklamaya göre, 3 hemşirenin soruşturma süresince 4 günlüğüne ihtiyat için tutuklanmasına karar verildi. Söz konusu 3 hemşire, Eşref’in cesedini hastanede videoya çekip sosyal medyada yayınlamakla suçlanıyordu.

Üç sanık, sorgulanmak üzere Başsavcılığa sevk edildi. Sanıklardan ilki, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etti ve maktulün cesedinin hastaneye gelmesinin ardından muayene sırasında, görüntüyü cerraha iletmek amacıyla video çektiğini belirtti. Daha sonra iki meslektaşının da videoyu istediğini ve onlara da videoyu gönderdiğini anlattı. Söz konusu iki kişiye de aynı suçlamalar yöneltiliyor. İçlerinden biri kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etti.

Videoyu alan bir sanık, tutuklanmadan önceki güne kadar videoyu telefonunda tuttuğunu daha sonra yasal olarak sorumlu tutulma korkusuyla sildiğini açıkladı. Videonun kopyasını alan ikinci sanık ise, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Videoyu almasının ertesi günü sildiğini belirtti.

Başsavcılığın açıklamasına göre, polis soruşturmaları, üç sanığın maktulün cesedini hastanede videoya çekmek ve videoyu sosyal medyada yayınlamak, olaya yönelik medya ilgisinden yararlanarak, yüksek izlenme oranları kazanmak için yayınladıkları sonucuna vardı.

Bir üniversitenin kampüsünde öldürülen ve medyada ‘Mansure Kız’ olayı olarak bilinen genç kızın davası, Mısır medyasında ve Arap kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya