Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İİT, İsrailli radikal yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini kınadı

İİT, İsrailli radikal yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini kınadı

Pazar, 7 Ağustos, 2022 - 14:15
İİT logosu (Şarku’l Avsat)

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği, İsrailli yüzlerce radikal yerleşimci ve bir Knesset üyesinin İsrail güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini ve 31 kişinin ölmesine ve 250 kişinin yaralanmasına neden olan Gazze Şeridi’ne yönelik saldırının sürmesini kınadı.

İİT Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, “Bu tehlikeli gerilim, uluslararası hukuk ve ilgili uluslararası kararlar ve sözleşmelerin açık bir ihlalidir” denildi.

Mescid-i Aksa’nın zamansal ve mekansal bölünmesini dayatmayı amaçlayan bu ciddi ihlallerin olası yansımalarından işgalci İsrail’i sorumlu tutan İİT Genel Sekreterliği, Filistin halkına ve kutsalarına yönelik bu sürekli saldırıların, gerilimi artıracak, şiddet ve istikrarsızlığa neden olacak tehlikeli bir gerilimi temsil ettiği konusunda uyardı.

144 dönümlük alanın tamamıyla Mescid-i Aksa’nın sadece Müslümanlara ait olduğunu vurgulayan Genel Sekreterlik, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) olmak üzere uluslararası toplumu, tekrarlanan bu saldırı ve ihlallere son vermek için derhal harekete geçmeye, Filistin halkı için uluslararası koruma sağlamaya ve İsrail’in Mescid-i Aksa’nın tarihi statüsüne saygı duyması konusunda baskı yapmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya