Görsel efekt sanatçısı, Marvel'ın sağlıksız çalışma koşullarını anlattı

Görsel efektler, Marvel'ın süper kahramanlardan oluşan evreninin önemli bir kısmını oluşturuyor (Marvel)
Görsel efektler, Marvel'ın süper kahramanlardan oluşan evreninin önemli bir kısmını oluşturuyor (Marvel)
TT

Görsel efekt sanatçısı, Marvel'ın sağlıksız çalışma koşullarını anlattı

Görsel efektler, Marvel'ın süper kahramanlardan oluşan evreninin önemli bir kısmını oluşturuyor (Marvel)
Görsel efektler, Marvel'ın süper kahramanlardan oluşan evreninin önemli bir kısmını oluşturuyor (Marvel)

İlk Guardians of the Galaxy filminde çalışan Emmy ödüllü görsel efekt sanatçısı Joe Pavlo, Marvel Stüdyoları'ndaki sağlıksız endüstri şartlarını anlattı.
Pavlo'nun The Guardian'daki söyleşisi gerçekçi olmayan teslim tarihleri ve mükemmeliyetçilik yüzünden uzun saatler boyunca çalışmaya zorlandıklarını dile getiren diğer Marvel çalışanlarının açıklamalarının ardından geldi.
Pavlo şu ifadeleri kullandı:
Görsel efekt sektörü işini gerçekten önemseyen, iyi niyetli, harika insanlarla dolu fakat günün sonunda Disney çılgın taleplerde bulunduğunda yaslanabilecekleri hiçbir şey yok. Bir oyuncuyu veya sahnenin çekildiği yeri değiştirdiklerinde tüm iyi niyet ortadan kalkıyor. Mesela 'Artık mısır tarlasında değil pizzacıdalar' diyorlar. Son dakikada bu derece aşırı talepler olabiliyor.
Pavlo, Marvel Stüdyoları film endüstrisinin en büyük müşterilerinden biri olduğu için hiçbir görsel efekt şirketinin arasını bozmak istemediğini, bunun da sektörün içinde zorbalığa sebep olduğunu söyledi.
Görsel efekt sanatçısı, üst düzey yöneticilerin gelip bağırdığı türden bir zorbalık yaşanmasa da, hiyerarşi yüzünden en alttaki çalışanların üstesinden gelemediği iş yükünün altında ezildiğini ifade eden Pavlo,  "Buna zorbalık diyebiliriz ama yönetim, süpervizörlük ve hiyerarşi katmanları arasında filtreleniyor. Ortalama bir sanatçı müşterinin yüzünü görmüyor bile. Herkesin o an o şeyin dünyadaki en önemli iş olduğunu hissettiği bir ortam var, yapmazsanız s*çarsınız. 'Yani süpervizörler zorbalık yapıyor' diyebilirsiniz ama aslında zincirleme bir etki. Takım lideri olanlar bir iş halledilemediğinde zorbaya dönüşüyor" dedi.
Pavlo'ya göre aşırı çalışmalarının sebebi Marvel Stüdyoları'nın planlama eksikliğinden kaynaklanıyor. Sanatçı, son dakika değişikliklerinin ve bir sahnenin birden fazla versiyonunun çekilmesinin sektörde olağan olduğunu fakat az personelle bunu yapmaya çalışmalarının ağır sonuçlara sebep verdiğini söylüyor.
Geçen ay görsel efekt sanatçıları, pek çoğunun stres ve gerçekçi olmayan beklentiler yüzünden endüstri deviyle çalışmayı artık kabul etmediğini Reddit'te paylaşmıştı.
Bir sanatçı, Marvel'la çalıştıktan sonra görsel efekt sektöründen tamamen ayrıldığını belirtmişti.
Independent Türkçe, The Guardian, Gamer
 Eski ağırsıklet şampiyonu, Mike Tyson hakkında acı konuştu

Deontay Wilder (AP)
Deontay Wilder (AP)
TT

Eski ağırsıklet şampiyonu, Mike Tyson hakkında acı konuştu

Deontay Wilder (AP)
Deontay Wilder (AP)

Deontay Wilder, Mike Tyson'ın Jake Paul'la temmuzda AT&T Stadyumu'nda yapacağı boks maçına ilişkin korkularını dile getirdi.

Eski ağırsıklet şampiyonu Tyson, 27 yaşındaki Paul'la Teksas'ta karşılaştığında 58 yaşında olacak. Tyson en son 2020'deki bir gösteri maçında Roy Jones Jr.'la berabere kalsa da profesyonel olarak en son 2005'te ringe çıkmıştı. Öte yandan YouTube yıldızı Paul'un profesyonel kariyerinde 9 galibiyeti ve 1 yenilgisi var.

Amerikalıların ağırsıklet müsabakası, her biri 2 dakikadan 8 raunt sürecek ve nakavtlara izin verilen resmi onaylı bir profesyonel dövüş olacak. Karşılaşma Netflix'ten canlı yayımlanacak.

Sportsbook Review'a konuşan Wilder, "Bence komisyonun Mike Tyson'a lisans vermesi kötü, çünkü 20 yıldır aktif değil, bu yüzden ona sadece kim olduğu için lisans vermemeliler" dedi. 

İnsanlar böyle inciniyor. Tanrı onu incitmesin. İnsanlar yanlış yerde ve yanlış zamanda darbe alabilir, komaya girenlerin olduğu pek çok örnek var. Bunu yapmak kolay, o bunun için çok yaşlı. Günün sonunda Mike kimsenin umurunda değil. Artıları ve eksileri hakkında konuşabiliriz ama günün sonunda kimsenin umurunda değil. Kimsenin Mike'ı umursadığını sanmıyorum çünkü umursuyor olsalardı dövüşü onaylamazlardı. Testler yaptıklarını falan söyleyebilirler, tamam, ama kötü bir şey olursa sonuçlarına katlanmaya istekli olduğunuz sürece…

Kendisi de eski bir ağırsıklet şampiyonu olan Wilder sözlerine şöyle devam etti:

Gücünü tamamen kaybetmemiş olabilir ama yine de bunu ayarlamanız, dayanıklılığınızın belirli bir seviyede olması gerekiyor, yoksa palyaço gösterisi gibi görünecek. Dürüst olmak gerekirse bunu görmek istemiyorum. Efsanelerimden birinin bir YouTuber'la dövüştüğünü görmek istemiyorum. Eğer [Paul] ringe girip Mike'ı nakavt ederse, bu Mike'ın itibarını zedeleyecektir. Onunla ilgili hatırladığım son şeyin bir Youtuber tarafından nakavt edilmesi olmasını istemiyorum. İnsanlar sizi yaptığınız son şeyle hatırlar.

Wilder en son aralıkta dövüşmüş ve Joseph Parker'a hakem kararıyla yenilmişti. 38 yaşındaki Amerikalı boksör, Parker'a yenildiği Suudi Arabistan'da Zhilei Zhang'le çıkacağı müsabakayla 1 Haziran'da ringlere geri dönecek.

Independent Türkçe