Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Rusya’nın Donbas’taki savunma hatlarına anti-personel mayınları yerleştirmesi çok muhtemel

İngiltere: Rusya’nın Donbas’taki savunma hatlarına anti-personel mayınları yerleştirmesi çok muhtemel

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 12:00
Ukrayna-Rusya sınırında Rus askerleri (Reuters-Arşiv)

İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki savunma hatlarına anti-personel mayın yerleştirmiş olabileceğini öne sürdü.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından Ukrayna’daki duruma ilişkin Twitter üzerinden paylaşılan istihbarat raporunda, “Rusya’nın Donbas’taki savunma hatları boyunca serbest dolaşımı önlemek için anti-personel mayınları yerleştirmesi çok muhtemel. Bu mayınlar, asker ve yerel siviller arasında çok sayıda can kaybına neden olma potansiyeline sahiptir. Rusya genellikle PFM-1 ve PFM-1S anti-personel mayınları kullanıyor. Yaygın olarak kelebek mayını olarak bilinen PFM-1 serisi, son derece tartışmalı, sofistike bir silahtır” denildi.

Reuters bilginin doğru olup olmadığını teyit edemedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı dün, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yaklaşık altı ay önce başlamasından bu yana en az altı Rus askeri liderinin görevden alınmış olabileceğini bildirdi.

Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Rus ordusunun operasyonlar sırasındaki zayıf performansının askeri liderlik üzerinde yansımaları oldu ve bu durum muhtemelen en az 6 komutanın görevden alınmasına yol açtı” ifadeleri kullanıldı.

Görevden alınan komutanlar arasında, Ukrayna’daki operasyonun başına atanan General Alexander Dvornikov da vardı.

Ukrayna’daki çatışmalarda en az on Rus generalin öldürüldüğünü öne süren bir raporda, bu değişikliklerin Rusya’nın Ukrayna’daki taktik ve operasyonel zorluklarının şiddetlenmesine katkıda bulunduğu ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya