Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Rusya’nın füze sıkıntısı çektiğini iddia etti: Hassas ve uzun menzilli füzeler diğer acil durumlarda kullanılacak

ABD, Rusya’nın füze sıkıntısı çektiğini iddia etti: Hassas ve uzun menzilli füzeler diğer acil durumlarda kullanılacak

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 09:30
Rostov’un güneyinde Rus askerleri, tatbikat yapıyor (AP)

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Şubat ayının son günlerinde Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Ukrayna’da yaklaşık 80 bin Rus askerinin öldüğünü ve yaralandığını açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Savunma Politikaları Müsteşarı Colin Kahl, 6 aydan kısa bir sürede 70 bin ile 80 bin arasında Rus askerinin hayatını kaybetmesini beklediğini belirtti. Kahl, Rusların savaş sırasında 3 bin ile 4 bin arasında zırhlı araç kaybettiğini açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgal etmesinden bu yana Rusya’nın Ukrayna’daki hedeflerini füze ile saldırdığını, dolayısıyla hassas güdümlü füze sıkıntısı çekebileceklerini belirtti.  

Kahl, gazetecilere verdiği demeçte “Bu kayıplar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşın başlarında açıkladığı hedeflerinden hiçbirine ulaşamadığı göz önüne alınırsa oldukça fazla” dedi.

Pentagon yetkilisi, Rusların hassas güdümlü ve uzun menzilli füze kullanmasının azalmasının Moskova’nın füzeleri diğer acil durumlarda kullanmak istemesinden kaynaklandığını belirtti.

Kahl, Ukrayna’da da can kaybı sayısının yüksek olduğunu belirtti ancak kesin bir sayı açıklamadı. Kahl, “Her iki tarafta da can kaybı yaşandı. Bu savaş, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en şiddetli savaş oldu. Ancak Ukrayna’nın pek çok avantajı var. Ukrayna, savaşmada oldukça kararlı” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya