Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da hafta içi yoğun yağış uyarısı

Suudi Arabistan’da hafta içi yoğun yağış uyarısı

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 07:15
Suudi Arabistan’da birçok bölgede, geçtiğimiz Temmuz ayından beri ilk kez şiddetli yağmurlar yağdı (SPA)

Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi, önümüzdeki Perşembe ve Cuma günü ülkedeki 8 bölgede şiddetli yağmur uyarısında bulundu.

Merkez, Cizan, Necran, Asir, Baha ve Mekke’de şiddetli yağmur yağacağını açıklayan Meteoroloji Merkezi, bu bölgelerde Cuma gününe kadar şiddetli yağmurlar yağacağı, aşağı yönlü hava akımı yaşanacağını ve yağan yağmur sonucunda kalkacak toz nedeniyle görüş mesafesinin kısalabileceği ifade edildi.

Medine, Hail ve Tebük’te ise gök gürültülü sağanak yağışların Perşembe gününe kadar devam edeceği uyarısı yapıldı. Riyad, Kasım, Cevf ve Kuzey Bölgesi’nde aşağı hava akımı yaşanacak ve gök gürültülü yağmur yağacak.

Sivil savunma ekipleri, halkın güvenliklerini sağlamak için yağmura karşı önlem almasını tavsiye etti. Sel olan yerlerden uzak durulması, internet ve televizyondan duyurulan talimatlara uyulması gerektiği belirtildi.

Suudi Arabistan’ın bazı bölgelerinde, bu yaz mevsiminde olağandışı olarak nitelendirilen yağmurlar yağıyor. Dünyayı ve bölgeyi etkileyen iklim değişiklikleri sebebiyle şiddetli hava olaylarının önümüzdeki dönemlerde de tekrarlanabileceği belirtildi.

Meteorolog Dr. Halid Zak, yaklaşık 1 ay sonra sıcaklıkların kademeli olarak düşeceğini ve bugünlerin ‘Kelibiyyin sezonu’ olduğu belirtti. Zak, yaklaşık 1 ay sonra geleneksel iklim takvimine göre ‘Suheyl günleri’nin geleceğini ve yaz mevsiminin sona ereceği ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya