Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pelosi: ABD, Çin’in Tayvan’ı izole etmesine izin vermeyecek

Pelosi: ABD, Çin’in Tayvan’ı izole etmesine izin vermeyecek

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 17:00
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi geçen hafta Tayvan’ı ziyaret etti. (Reuters)

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi yaptığı açıklamada, geçen hafta Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyaretin kesinlikle buna değdiğini savundu. ABD’nin Çin’in Tayvan’ı izole etmesine izin veremeyeceğini vurguladı.

Pelosi, NBC kanalına verdiği röportajda, “Çin hükümetinin Tayvan’ı izole etmesine izin veremeyiz. Tayvan’a kimin gidip kimin gitmeyeceğini onlar söylemeyecek” ifadesini kullandı. Çin geçen hafta, Pelosi’nin adaya yaptığı ziyarete tepki olarak, Tayvan çevresinde şimdiye kadarki en büyük hava ve deniz askeri tatbikatlarını başlatmıştı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’e ait 16 savaş uçağının bugün ada çevresinde görüldüğünü ve boğazı ikiye ayıran orta çizgiyi geçtiğini duyurdu.

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu da Çin’in askeri tatbikat yapmak için bahane aradığını, bu seferki bahanenin ise Pelosi’nin ziyareti olduğunu söyledi.

Joseph Wu, Taipei’de düzenlediği basın toplantısında şu ifadlri kullandı:

“Çin, Tayvan’ın işgaline hazırlanmak için tatbikatlar ve askeri planları kullandı. Çin’in asıl niyeti, Tayvan Boğazı ve tüm bölgedeki statükoyu değiştirmek.”

Joseph Wu, Çin’in Tayvan’da morali düşürmek için geniş çaplı askeri tatbikatlar düzenleme ve füze kullanımının yanı sıra siber saldırılar, dezenformasyon kampanyası ve ekonomik baskı yürüttüğünü de kaydetti. Tayvan’ı sindirmeye çalışan bir rejimle başa çıkmanın en iyi yolunun ondan korkmadığını göstermek olduğunu vurguladı.

Bakan Joseph Wu, Çin’in süresini uzattığı tatbikatları bir kez daha kınayarak dünyanın en yoğun nakliye rotalarından birini engellediklerini söyledi. Ayrıca Çin’in tatbikatlarını, ‘Tayvan’ın haklarının açık bir ihlali’ olarak nitelendiren Joseph Wu, bunu daha geniş anlamda Asya-Pasifik bölgesinin kontrolünü ele geçirme girişimi olarak nitelendirdi.

Tayvan ordusu ise bugün olası Çin işgaline karşı savunma tatbikatı gerçekleştirdi.

23 milyonun üzerinde nüfusu olan Tayvan, adayı kendi toprakları olarak gören ve gerekirse güç kullanarak geri almayı planlayan Çin’in sürekli işgal tehdidi altında yaşıyor.

Washington, Pekin tarafından daha fazla gerilim yaşanma riskinin az olduğuna inanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden gazetecilere verdiği demeçte, Çin’in tatbikatları konusunda endişelenmediğini ancak kapsamından rahatsız olduğunu söyledi. 


Editörün Seçimi

Multimedya