Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: Petrol piyasasının istikrar ve dengesi ülkenin enerji stratejisinin temel direkleri arasında yer alıyor

Suudi Arabistan: Petrol piyasasının istikrar ve dengesi ülkenin enerji stratejisinin temel direkleri arasında yer alıyor

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, OPEC ve OPEC Plus’ta belirtilen petrol üretim kotalarına tam olarak uymanın önemini vurguladı
Salı, 9 Ağustos, 2022 - 17:15
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC üyesi olmayan ülkeler (OPEC+) tarafından belirlenen petrol üretim kotalarına tam olarak uymanın büyük öneme sahip olduğu vurgulandı.

Petrol piyasasının istikrar ve dengesinin Suudi Arabistan’ın enerji stratejisinin temel direklerinden biri olduğuna ve petrolün küresel ekonominin büyümesini desteklemede önemli bir unsur olduğuna dikkat çekildi.


Toplantıda, bunun piyasaların istikrarı ve arzlarının sürdürülebilirliğini hızlandırma girişimleri nedeniyle Riyad’ın OPEC+ anlaşmasının sürdürülmesindeki önemli rolüne yansıdığı ifade edildi.

Toplantının başında, Kral Selman’ın Zambiya Devlet Başkanı Hakainde Hichilema’dan aldığı mektup da dahil, son birkaç gün içinde çeşitli ülke ve kuruluşlarla işbirliği bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu bölge ve dünyadaki gelişmelere ilişkin bir dizi raporu gözden geçirerek, Suudi Arabistan’ın Filistin halkına verdiği desteği bir kez daha vurguladı.


Toplantıda, Suudi Arabistan’ın uluslararası toplumun İsrail işgal güçlerinin tekrarlanan saldırı ve ihlallerini durdurmak için sorumluluklarını üstlenmesi ve uzun süredir devam eden bu çatışmayı sona erdirmek için tüm çabayı göstermesi talebi de yinelendi.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, Suudi Arabistan’ın Yemen’in güvenlik ve istikrarını garanti edecek ve Yemen halkının özlemlerini gerçekleştirecek her şeye verdiği sarsılmaz destek ifade edildi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki krizi sona erdirmek ve kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak için Mart 2021’de ilan ettiği girişimi doğrultusunda, Birleşmiş Milletler’in (BM) ateşkese bağlılığını artırma çabalarına yönelik takdirini de belirtti.

Suudi Arabistan’ın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı (NPT) Onuncu Gözden Geçirme Konferansı sırasında ifade ettiği gibi, İran’ın nükleer silahlara sahip olmasını önlemeye yönelik uluslararası çabalara verdiği desteğin altı çizildi.


Toplantıda, BM Genel Kurulu’nun taraf olmayan devletleri anlaşmaya katılmaya çağırmadaki rolünün ve tüm nükleer tesislerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) kapsamlı koruma sistemi altına girmesinin önemine vurgu yapıldı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından BM ile önümüzdeki Şubat ayında düzenlenecek Riyad Uluslararası İnsani Forumu’nun, insani yardım çalışmalarına yardımcı olacak yenilikçi pratik çözümler bulmaya katkıda bulunacağına dair dair umut ifade edildi.

Suudi Arabistan ve Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası arasındaki işbirliği anlaşması kapsamında karşı tarafla görüşmek üzere Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Otoritesi (SDAIA) Başkanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan ve Tayland hükümetleri arasında enerji alanında işbirliğini içeren anlaşma taslağı konusunda Tayland tarafıyla görüşmesi için Enerji Bakanı’na yetki verildi.

Turizm Bakanı, Suudi Arabistan Turizm Bakanlığı ve Tayland Turizm ve Spor Bakanlığı arasında turizm alanında işbirliğine yönelik hazırlanan mutabakat zaptı taslağı hakkında karşı tarafla görüşmek üzere yetkilendirildi.

Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile Azerbaycan Çalışma ve Nüfusun Sosyal Koruma Bakanlığı arasında çalışma alanında işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya