Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yüzen kitap fuarı, Libya’da misyoner endişesine neden oldu

Yüzen kitap fuarı, Libya’da misyoner endişesine neden oldu

Organizatörler, fuarın misyoner amaçlı değil aksine kültürel bir değişim olduğunu belirtti.
Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 09:30
Bingazi’deki yüzen kitap fuarı. (Bingazi Facebook Sayfası)

Libya’nın doğusundaki Bingazi bölgesi yetkilileri, yüzen kitap fuarına karşı açılan davaları reddetti. Yetkililer, fuara her yaştan insanın katılmasına izin verdi.

Bingazi Liman Sözcüsü Miftah Şuheybi, yüzen kitap fuarı gemisi Logos Hope’un bir hafta boyunca ziyaretçilere açık olacağını açıkladı.

Geminin Bingazi Limanı’na yanaştığının açıklanmasının hemen ardından halk arasında fuarın amacına dair spekülasyonlar başladı. Gemi, ilk kez 2007 yılında, ikinci olarak da 2010 yılında Bingazi’yi ziyaret etmişti. 

Libya Haber Ajansı, Logos Hope’un bir Alman yardım kuruluşuna ait olduğunu ve gemide 400’den fazla gönüllünün çalıştığını aktardı. Gemi, 1970’den bu yana ülkeler arasında dolaşmaya devam ediyor. Şu ana kadar 160 ülkeden 40 milyondan fazla ziyaretçi gemiyi ziyaret etti.

Bingazi yetkilileri, kitap fuarının ‘şehrin savaş halinden ve terör gruplarından uzak olduğunu, kültürel alışveriş için uygun bir ortam sağladığını’ belirttiler. Fuarın misyoner amaçları olduğu iddiaları ise yalanlandı.

Bingazi’deki Vakıflar ve İslami İşler Dairesi, vatandaşların kitap fuarının boykot etmesini istedi. Daire açıklamasında, “Sakinlerimiz, bu kitapları almamalı ve okumamalı. Bir Müslümanın bu hayatta sahip olduğu en değerli şey olan inancı ve dini tehlikeye girer” ifadelerine yer verildi.

Vakıflar Dairesi ayrıca fuarın ‘dini sorunlara’ neden olabileceğini öne sürdü. Açıklamanın devamında “Bu fuar, amacı nedeniyle misyoner örgütü OM için bir örtü teşkil etmektedir. Örgüt, resmi internet sitelerinde ve Youtube kanallarında açıklama yapmaktadır” denildi. Yetkililer ise Vakıflar Dairesi’nin açıklamalarına karşı çıktı.

Fuarın amacını sorgulayan Libyalı akademisyenler ve aydınlar, fuarın ‘aşırılık yanlısı kişilerin amaçları ile bağdaşmadığını’ ifade ettiler. Libyalı yazar Salem Nedavi, iddialara karşı çıktığı açıklamasında şunları söyledi:

“Afrika kıyılarına gelen bilgi gemisi, yolda Avrupa’ya giden göçmen gemileri ile karşılaştı. Bu gemi, Avrupa kıyılarına Akdeniz üzerinden giden düzensiz göçmenlere karşı Afrika’ya geldi.”

Libya’nın Mısrata belediyesi, geçtiğimiz ayın sonunda geminin limana yanaşmasını yasaklamış ve fuara ev sahipliği yapmayı kabul etmemişti.

Mısrata Belediye Meclisi konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Ülke içindeki ve dışındaki vatandaşlarımızdan dinlediğimiz çekincelerinden ardından Mısrata’nın Logos Hope’a ev sahipliği yapması iptal edilmiştir. Fuarın faaliyetleri, Libya devletinin yasalarına karşı gelenlere yardımcı olabilir.”

Meclis, yüzen kitap fuarına karşı yapılan şikayetlerin doğruluğunu araştırmak için bir grup uzmanın görevlendirildiğini ve herhangi bir sorun yaşanmaması için fuarın limana yanaşmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bingazi’den yetkililer ise 1972 tarihli ve 76 sayılı Neşriyat Kanunu hükümleri ile uygunluğunu kontrol etmek için Yayınlar Dairesi ve bir grup uzmanın gemideki kitap ve eserleri inleyeceğini duyurdu.

Yüzen kitap fuarının Bingazi’nin ardından Tunus’a geçmesi bekleniyor. Gemi, Tunus’un Zarzis kentine uğradıktan sonra Mısır’a doğru yola çıkacak.


Editörün Seçimi

Multimedya