Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas: PAM Genel Sekreteri Vehbi partinin kuruluş yıldönümünde destekçilerine seslendi

Fas: PAM Genel Sekreteri Vehbi partinin kuruluş yıldönümünde destekçilerine seslendi

Fas Asalet ve Çağdaşlık Partisi Genel Sekreteri Abdullatif Vehbi, partinin kuruluş yıldönümünde partililere seslendi
Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 11:00
PAM Genel Sekreteri Abdullatif Vehbi ve PAM Ulusal Konsey Başkanı Fatıma el Mansuri konferans sırasında (Şarku’l Avsat)

Fas Özgünlük ve Modernlik Partisi (PAM) Genel Sekreteri Abdellatif Wahbi, kuruluş yıldönümünü “partinin yolunu tam bir tarafsızlıkla değerlendirmek ve mevcut aşamanın örgütsel, siyasi, diplomatik vb. cephelerdeki gereklerini belirlemek için sorumlu bir tarihsel an” haline getirme çağrısında bulundu.

Vehbi, 8 Ağustos 2008’de kurulan partinin yıldönümü vesilesiyle destekçilerine hitap ettiği dün (Salı) yayınladığı mesajda, partinin kadın ve gençlik örgütünün saflarını sıkılaştırarak örgütsel yapıları güçlendirmenin yanı sıra tüm zorlukların üstesinden gelmesi gerektiğini belirterek, yeterlilik ve liyakat temelinde tüm parti organ ve kurumlarının yeniden inşa edilmesi ve güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Partinin yıldönümü kutlamalarının kolektif düşünce platformuna dönüştürülmesi gerektiğine dikkat çeken Vehbi, partinin üzerine kurulduğu ilke ve hedeflere bağlılığın hali hazırda partinin yol haritasını çizen kurucu değerleri gerçekleştirmeye devam etme taahhütlerini yansıttığını bildirdi.

“PAM’ı, Fas'ta siyasi ve demokratik diyaloğun güçlendirilmesinin yanı sıra insan hakları, hukukun üstünlüğü, özgürlük ve değerleri pekiştirmeye katkıda bulunmaya” çağırdı. Vehbi, “partinin hükümet çoğunluğu içinde tam anayasal ve siyasi taahhütlerini yerine getirmesini yenilemek, pekiştirmek ve tüzüğünün değer ve ilkelerini somutlaştırmak için bir merkez haline gelmesi gerektiğini” ifade etti.

Partinin kuruluşunun 14. kuruluş yıldönümünün bu yıl ulusal ve uluslararası bağlamda yaşanan zorluklarla gerçekleştiğine işaret eden Vehbi, bunun nedeninin dünyanın uluslararası düzeyde yaşadığı değişiklik, savaş, açık ve soğuk çatışmalar olduğunu söyledi. Bu sorunların ülkeler arasında ekonomik, ticari ve jeopolitik ilişkilerde bariz bir dengesizliğe yol açtığını söyleyen Genel Sekreter, tüm bu gelişmelerin Fas'ın iç durumuna yansıdığını vurgulayarak, özellikle uluslararası piyasalarda kaydedilen dengesizliklerin başta enerji olmak üzere bir dizi temel malzeme fiyatlarında artışa yol açtığını kaydetti. Partinin kuruluş yıldönümünü ilk kez farklı bir siyasi merkezde kutlandığını belirten Vehbi, partinin ilk kez böyle bir yıldönümü kutlaması yaptığını, on tıl akılcı bir muhalefet yürüttükten sonra hükümet içinde kamu işlerini yönetme sorumluluğu taşıdığını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya