Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE uyruklu ABD'li avukat Asım Gafur'un hapis cezası iptal edildi

BAE uyruklu ABD'li avukat Asım Gafur'un hapis cezası iptal edildi

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 16:30
ABD'li avukat Asım Gafur davası, iki ülke arasındaki iş birliği kapsamında, BAE ve ABD’nin bilgi paylaşımı yapmasına tanık oluyor (WAM)

BAE yargısı bugün, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı ile suçlanan BAE uyruklu ABD’li Asım Gafur'a verilen hapis cezasının iptaline karar verdi.

Reuters haber ajansına konuşan Gafur'un avukatı, "Mahkeme, Gafur'un 5 milyon dirhem (1,36 milyon dolar) para cezası ödemesi kararı aldı” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Washington Büyükelçiliği, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı ile suçlanan BAE uyruklu ABD’li avukat Asım Gafur’un davasında, BAE ve ABD’nin bilgi paylaşımı yaptığını açıkladı.

Büyükelçilik, BAE’nin ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Gelir İdaresi Başkanlığı Suç Araştırmaları Bölümü ile birlikte çalıştığını belirtti. Abu Dabi’deki ABD Büyükelçiliği, ABD Adalet Bakanlığı adına Cemal Kaşıkçı’nın bir dönem avukatlığını yapan Gafur’un 2020’de işlediği suçlar nedeniyle soruşturma başlattı.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilerde, BAE’deki bir mahkemenin Gafur’un 25 Mayıs 2022’de kara para aklama ve vergi kaçakçılığı nedeniyle suçlandığı kaydedilmişti.

ABD Büyükelçiliği dava hakkında şu açıklamada bulundu:

“BAE’nin ABD makamları ile paylaştığı bilgilere göre Gafur, BAE’deki bankalar aracılığı ile en az 4,9 milyon dolarlık uluslararası para transferi yapmakla ve vergi kaçırmakla suçlanmıştır. Transferler, paranın kaynağını yetkilerden gizlemek için birden fazla banka hesabı ile yapılmıştır. Bu hesaplardan bir tanesi 2013 yılının başlarında açıldı. Diğeri, şüpheli bir hareket nedeniyle 2020 yılında kapatıldı.”

Yapılan açıklamada Gafur’un banka transferi sırasında BAE’de olmadığı, transferlerin kimliği belirsiz üçüncü bir şahıs tarafından yapıldığı kaydedildi. Üçüncü şahıs, BAE’de bulunan bankamatikler ile hesaplara para yatırdı.

BAE ile ABD arasında 16 Temmuz'da yapılan ikili toplantının ardından yayınlanan ortak bildiride "Başkan Biden, BAE'nin mali suçlar ve yasa dışı mali akışlarla mücadelede politikalarını ve yürütme mekanizmalarını güçlendirme çabalarını onayladı" denildi.

BAE'nin çabaları arasında yeni düzenlemeler ve politikalar, gelişmiş izleme, ek kovuşturmalar, bireylere, bankalara ve diğer kuruluşlara yönelik cezalar yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya