Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Savunma Bakanı: Kırım'daki patlamalara Rus askerlerinin içtikleri sigaralar neden olmuş olabilir

Ukrayna Savunma Bakanı: Kırım'daki patlamalara Rus askerlerinin içtikleri sigaralar neden olmuş olabilir

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 09:15
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, İngiliz ve Danimarkalı mevkidaşlarıyla bugün Kopenhag'da düzenlediği basın toplantısında (EPA)

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'da bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamaları Ukrayna ordusunun gerçekleştirdiği iddialarını reddetti.

AFP’nin haberine göre Bakan, Çarşamba günü Kopenhag'da düzenlediği basın toplantısında patlamalara sigaranın neden olduğunu söyledi.

İskandinav devleti ve İngiltere himayesinde Ukrayna'ya bağış yapan ülkelerle bir toplantıya katılmak üzere Danimarka'ya giden Reznikov "Sanırım bu havaalanındaki Rus askerleri çok basit bir kuralı unuttular; ‘tehlikeli yerlerde sigara içmekten kaçınmak’ hepsi bu" açıklamasında bulundu.

Rusya'nın kontrolünde bulunan Kırım yarımadasında askeri bir üste Salı günü gerçekleşen patlamalar bir kişinin ölümüne ve yaralıların olmasına neden oldu.

Rus ordusu, patlamaların arkasında herhangi bir ‘düşman unsurun’ olmadığını açıkladı.

Olayla ilgili açıklama yapmayan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna'nın kendi topraklarını savunma hakkına sahip olduğunu ifade ederek, "Kırım'daki patlamalar Ukrayna tarafından yapılan bir saldırının sonucu olsaydı, saldırı meşru ve uluslararası hukuka uygun olurdu" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya