Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy, Kırım’da gerilimi tırmandırmakla tehdit etti

Zelenskiy, Kırım’da gerilimi tırmandırmakla tehdit etti

Çeçenistan Ukrayna’ya 9 bin asker gönderecek… Donbas’ta çatışmalar arttı, Nikolayev’in bazı bölümleri Herson’a ilhak edilecek
Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 08:30
Kırım'da önceki gün bir askeri üste yaşanan patlamaların ardından yükselen dumanlar. (Reuters)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Kırım'daki bir Rus askeri üssünü sarsan bir dizi patlamanın ardından yaptığı açıklamalar, Kiev'in son haftalarda güney bölgelerinde arttırdığı karşı saldırıları Kırım Yarımadası’na da taşıma eğilimi olduğunu gösterdi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Kırım’ın batı kıyısındaki bir Rus askeri hava üssünde meydana gelen patlamalara doğrudan atıfta bulunmadan, savaşın "Kırım ile başladığını ve Kırım’ın kurtarılmasıyla son bulması gerektiğini’’ söyledi. Rusya, Ukrayna'nın parçası olan Kırım'ı, uluslararası toplumun itirazlarına rağmen 2014’te bir referandumun ardından ilhak etmişti. 

Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında şunları kaydetti; "Kırım, Ukrayna'ya aittir. Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğiz. Rusya'nın Ukrayna'ya, özgür Avrupa’ya karşı açtığı savaşın, Kırım Yarımadası’nın işgaliyle başladığını unutmayacağız. Savaş Kırım’ın kurtarılmasıyla son bulmalıdır. Rusya, Avrupa'nın en güzel yerlerinden biri olan ve olmaya devam edecek olan yarımadamızı Avrupa'nın en tehlikeli yerlerinden biri haline getirdi. Rusya, Kırım'a baskı, çevre sorunları, ekonomik çaresizlik ve savaş getirdi. Kurtuluşun ne zaman gerçekleşeceğini söylemek mümkün değil; Ancak Kırım'ın kurtulması içim, formüle gerekli bileşenleri ekliyoruz. Ukrayna'nın Kırım'ına döneceğimizi biliyorum.” 

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Kırım’daki askeri üste yakıt nakli yapılırken mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiği ve yangı çıktığı belirtildi, Ukrayna'nın herhangi bir saldırısının söz konusu olmadığı kaydedildi. Bazı Rus kaynakları ise olayın bir ‘sabotaj eylemi’ olma ihtimalini yok saymadı. Öte yandan Ukraynalı yetkililer, söz konusu patlamalarda en az on savaş uçağının tahrip olduğunu iddia etti. Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuri Ignat,  ulusal televizyona yaptığı açıklamada, ‘’Olay yerinin görüntülerini izledim, üste Su-30 ve Su-24 uçakları vardı, patlamalarda çok sayıda uçağın hasar aldığı açık’’ dedi.  

Bu arada, Luhansk ve Donetsk civarında haftalarca süren şiddetli çatışmaların ve Ukrayna ordusunun Herson ile Zaporijya bölgelerinde karşı saldırılarının artmasının ardından Rus güçleri Donbass bölgelerinde yeniden güçlü bir taaruza geçti. Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan'ın Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, Çeçenistanlı 9 bin savaşçının eğitimlerini tamamladığını ve Ukrayna’ya intikal etmeye hazır olduklarını duyurdu. Kadirov ayrıca 10 bin askerin de yedek güçler olarak eğitildiğini belirtti. Halihazırda ‘özel kuvvetleri’ Donbas savaşında kritik bir rol üstlenen Kadirov, ‘’İyi eğitilmiş 9 bin asker Çeçenistan’dan hareket etmeye hazır, 10 bin askerde yedek olarak bekliyor, Ukrayna’da Nazilerin tamamıyla yenilmesi için harekete geçmeye hazırlar’’ açıklamasında bulundu.  

Rusya'nın Ukrayna'da kontrolü ele geçirdiği Herson bölgesinde görevlendirdiği Askeri ve Sivil İdaresi Başkan Yardımcısı Ekaterina Gubareva, Nikolayev şehrinden kurtarılan bölgelerin Herson idaresine ilhak edilmesinin planlandığını söyledi. Gubareva, ‘’Kurtarılan topraklar ve orada sosyal yardım ödeyip ödemeyeceğimiz konusunda aktif tartışmalar yaşandı. Emekli maaşı ve diğer sosyal yardımların ödenmesi ve iletişimin sağlanması için bu kurtarılan toprakların Herson bölgesine bağlanması kararlaştırıldı. Şimdi bazı prosedürler üzerine çalışıyoruz’’ şeklinde konuştu.  

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Nikolayev bölgesinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 3 savaş uçağının havada vurularak düşürüldüğünü açıkladı. Dün sabah sahadaki gelişmelerle ilgili bilgi aktaran Sözcü Konaşenkov, Donetsk bölgesinde 54. Mekanize Tugayın mühimmat deposuna yönelik yüksek hassasiyetli silahla düzenlenen saldırıda, 6 binden fazla çeşitli füze ve top ile 30 kadar Ukraynalı askerin yok edildiğini belirtti. 

Ukrayna'nın 93. Mekanize Tugayı'na yönelik saldırılarda ise 100 kadar asker ile 20'den fazla askeri aracın imha edildiğini belirten Konaşenkov, Donetsk bölgesinde 56. Motorlu Piyade Tugayı'na ait askerlerin yüzde 70'inin etkisiz hale getirildiği ve tugayın savaşma kabiliyetini kaybettiğini ifade etti. 

Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 5 yönetim merkezi ile 7 mühimmat deposunun imha edildiğini söyleyen Konaşenkov, Rus savaş uçaklarının Nikolayev bölgesinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 3 savaş uçağını havada vurarak imha ettiğini aktardı. Vurulan uçakların Su-25, Mig-29 ve Su-27 olduğunu, ayrıca Rus hava savunma sistemlerinin 9 insansız hava aracı düşürdüğünü belirtti.  


Editörün Seçimi

Multimedya