Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Guterres, Rusya ve Ukrayna’ya Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki askeri faaliyetleri durdurma çağrısında bulundu

Guterres, Rusya ve Ukrayna’ya Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki askeri faaliyetleri durdurma çağrısında bulundu

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 15:45
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres (AP)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ve Ukrayna askeri güçlerini Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki tüm askeri faaliyetleri durdurmaya ve santral veya çevresini hedef almamaya çağırdı.

Reuters’ın haberine göre, Guterres bugün yaptığı açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali veya Ukrayna’daki diğer nükleer tesislere gelebilecek olası hasarın feci sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenksiy de, uluslararası toplumu 1986’da Çernobil’de olanlara benzer yeni bir nükleer felaket konusunda uyardı.


Zelenskiy, bugün Kopenhag’da Ukrayna için düzenlenen bağış konferansına video konferans aracılığıyla katılarak, “Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’ni rehin tutan ve şantaj için kullanan bir terörist devlettir” dedi.

Rusya’nın, daha önce Çernobil nükleer felaketini saklamaya çalışan Sovyetler Birliği’nden daha fırsatçı ve tehlikeli olduğuna vurgu yapan Ukrayna Devlet Başkanı, “Avrupa’yı bu tehditten korumalıyız” dedi.

Zelenskiy, Rusya’nın eylemine verilecek yanıtın kapsamlı olması gerektiğini söyleyerek, Ukrayna’nın kendisini savunmak için maksimum miktarda silah ve mühimmat ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

26 ülkeden temsilcilerin katılacağı bağış konferansının silahlarla uzun vadeli destek, askerlerin eğitimi ve Ukrayna’ya mayın temizleme konusunda yardım sağlama konusuna odaklanması planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya