Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Antik Çin metinlerindeki metal formülü çözüldü

Antik Çin metinlerindeki metal formülü çözüldü

Araştırmacılar, antik Çin metninde bulunan metal hazırlama tariflerini deşifre etti
Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 14:00
Geç Doğu Zhou Hanedanlığı'ndan (MÖ 770 - 256) bir madeni para (Getty Images)

Araştırmacılar eski bir Çin metninde bulunan gizemli metal işleme tariflerini deşifre ederek o dönemler için sanattaki karmaşıklığı ortaya çıkardı. Şarku’l Avsat’ın The Guardian gazetesinden aktardığı habere göre bilim insanları, ‘Kaogong ji’ (El Sanatları) olarak bilinen ve MÖ 300 yılına kadar uzanan eski bir Çin metninde 6 kombinasyon buldu. Dünyanın En Eski Teknoloji Ansiklopedisi olarak bilinen el yazması, arkeologların 1920'lerden beri kodunu çözmeye çalıştıkları erken imparatorluk yönetiminin ayrıntılı bir arşivinin bir parçasını oluşturuyor.

The Guardian, Oxford Üniversitesi'nden Mark Pollard'ın şunları söylediğini aktardı: “İmparatora her şeyin kontrol altında olduğuna dair güvence vermek için bu kayıtları bir yönetici yazmış olabilir. Kayıtlar, imparatorluğun nasıl yönetileceğine dair pratik kılavuzun bir parçası.” Yüz yıldır bu tariflerdeki iki ana bileşenin, Jin ve Xi'nin anlamını anlamaya çalışan araştırmacılar, artık eksik bileşenlerin içeriğini keşfetmeyi başardıklarına inanıyorlar.

Jin ve Xi'nin iki gizemli bileşeninin bakır ve kalay olduğu düşünülüyordu. Ancak Antiquity dergisinde yayınlanan bir araştırma, erken Çin bronzlarının üretiminde kullanılan önceden yapılmış alaşımlara atıfta bulunabileceklerini öne sürüyor.

Alaşımlar, farklı metallerin karıştırılmasıyla yapılır. Araştırmacılar, kesin kombinasyonu belirlememiş olsalar da, Jin ve Xi'nin birkaç metalin karışımına atıfta bulunduğundan eminler. Pollard, “Eski zanaatkarların önceden hazırlanmış alaşımları kullanma olasılığını düşündüğünüzde, hakiki erken Çin bronzlarına benzeyen bir bileşim elde edersiniz” dedi.

Bu keşif, ‘Kaogong Ji’nin yazıldığı zamana kadar uzanan Çin sikkeleri incelenerek yapılmış. Madeni paralar, bir bakır-kalay-kurşun ve bir bakır-kurşun olmak üzere önceden hazırlanmış iki alaşım içeriyor gibi görünüyordu ve bu da araştırmacıları uyardı.

Pollard, “Jin ve Xi'nin ne anlama geldiğini yeniden yorumlarsanız, muhtemelen önceden hazırlanmış alaşımları tarif ettikleri aklıma geldi” dedi.

Pollard, "Bu tamamen farkında olmadığımız yeni bir metal işleme tekniği anlamına geliyor" dedi.

Jin ve Xi'nin daha iyi bir tanımı, antik Çin bronz yapımına ışık tutmanın yanı sıra, araştırmacıların Çin tarihi metinlerini deşifre etmesine yardımcı olabilir.

Pollard konuyu şöyle açıklıyor: “Bu araştırma, önceden hazırlanmış alaşımlar fikrini ortaya koyan tarifler hakkında ilginç bir hipotez oluşturuyor. Ayrıca bize bu insanların doğal dünyaya bakış açısı hakkında fikir verebilir.”


Editörün Seçimi

Multimedya