Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa’da Ruslara yönelik vize yasağı konusunda anlaşmazlık

Avrupa’da Ruslara yönelik vize yasağı konusunda anlaşmazlık

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 06:45
Avrupa Komisyonu Başkanı, geçen 6 Temmuz tarihinde Strazburg’dayken (AP)

Avrupa Birliği Konseyi’ne başkanlık eden Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky,  Avrupa Birliğinin (AB), Ukrayna savaşı nedeniyle Moskova’ya uyguladığı yaptırımlar kapsamında, Ağustos ayından sonra Ruslara Avrupa’ya giriş vizesi verilmesini engellemeyi düşündüğünü belirtti.

Ukrayna yetkilileri tarafından talep edilen bu adım, Avrupa Birliği’nde bölünmeye neden oluyor. Yaptırımların uygulanabilmesi için, 27 üye ülkenin tamamının fikir birliğine ulaşması gerekiyor. Lipavsky “Tüm AB ülkeleri tarafından Ruslara yönelik vizelerinin tamamen yasaklama kararının alınması, Rusya’ya karşı oldukça etkili olan bir başka yaptırım olabilir” ifadelerini kullandı. Lipavsky, Ağustos ayının sonunda Prag’da düzenlenecek gayri resmi bir toplantıda Avrupalı ​​meslektaşları ile bu konuyu istişare edecek. Bakan, “Kremlin’in saldırganlığını sürekli artırdığı bir döneminde, Rus vatandaşlarının her zamanki gibi turizme devam etmesi söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Genel bir yasağı destekleyen Estonya Başbakanı Kaja Kallas geçtiğimiz günlerde, “Şu anda Schengen bölgesi dışındaki ülkelerden vize sahibi kişilerin girişini yasaklayamıyoruz. Seçenekleri inceliyoruz” dedi. Finlandiya ise ülke kanunlarının vatandaşlığa dayalı vizelerin tamamen yasaklanmasına izin vermediği için Avrupa düzeyinde bir karar alınması çağrısında bulunuyor. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Ağustos ayı başlarında yaptığı açıklamada, Ruslar için önemli bir geçiş ülkesi olan Finlandiya’nın turist vizesi sayısını azaltmayı planladığını belirtti.

Ancak Avrupa Komisyonu, tüm Rus vatandaşlarını cezalandıracak bir adıma yönelik çekincelerini gizlemiyor ve Rus muhalifleri, gazetecileri ve ailelerin korunması gerektiği konusunda ısrar ediyor. Komisyon sözcüsü, “Üye devletlerin kısa süreli ikametler için vize verme konusunda seçenekleri olduğunu ve başvuruları bireysel olarak incelediklerini” söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Ruslar savaşı kitlesel olarak destekliyorlar. Ukrayna şehirlerine yapılan füze saldırılarını ve Ukraynalıların öldürülmesine yönelik suçları alkışlıyorlar. Bırakın, Rus turistler Rusya’nın tadını çıkarsın” ifadelerine yer verdi.

Çek Cumhuriyeti, savaşın başlamasının ertesi günü yani 25 Şubat’tan beri Ruslara vize vermeyi durdurdu. AB, Rusya’dan kömür ve petrol alımını durdurmak da dahil olmak üzere Moskova’ya 6 paket yaptırım uyguladı. AB ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve birçok zengin Rus da dahil olmak üzere 1000'den fazla Rus’u, Avrupa’ya girişi reddedilenleri içeren kara listeye ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya