Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Riyad yönetimi, Yeşil Suudi Arabistan Girişimi’ni ihlal eden uygulamaları askıya aldı

Riyad yönetimi, Yeşil Suudi Arabistan Girişimi’ni ihlal eden uygulamaları askıya aldı

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 07:15
Yeşil Suudi Arabistan Girişimi ile belediye atıklarının 2035 yılına kadar çöp alanlarından çıkarılması hedefleniyor. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, SASO 2789 olarak adlandırılan standart spesifikasyonun ve teknik düzenlemenin kullanımına ilişkin harekete geçti. Torbaların çöplüklere gömülmesi ve biyolojik olarak parçalanabilen plastik ürünler için konulan teknik bir düzenleme askıya alındı. Zira söz konusu uygulamanın Yeşil Suudi Arabistan Girişimi’ni ihlal ettiği belirtildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman geçen yıl, Suudi Arabistan’ın araziyi ve doğayı koruma yönündeki vizyonuna ve küresel çevre hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunacak Yeşil Suudi Arabistan ve Yeşil Orta Doğu girişimlerinin başladığını duyurmuştu.

Resmi bilgilere göre Suudi Arabistan, 2035 yılına kadar Riyad'ın belediye atıklarının yüzde 94'ünün çöplüklerden çıkarılması gerektiğini vurgulayan yeni girişimle çeliştiği için SASO 2789 standardını kullanmayı bırakmaya karar verdi.

Edinilen bilgiye göre durdurma kararı, Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı ile Suudi Standartları Enstitüsü, Metroloji ve Kalite Organizasyonu uzmanları arasında yapılan görüşmelerin ardından yetkili makamlar tarafından alındı.

Yapılan açıklamada Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı'nın, çevre ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle söz konusu çalışmanın durdurulmasının önemini vurguladığı kaydedildi. Bakanlık ayrıca ilgili taraflara, standardın (SASO 2789) uygulanmasının ve teknik düzenlemesinin etkisine ilişkin görüş sunulması çağrısında bulundu.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman çevre girişiminin başlatıldığı sırada yaptığı açıklamada, uluslararası arenanın önde gelen petrol üreticisi olarak Suudi Arabistan’ın iklim krizine karşı mücadeleyi ilerletme sorumluluğunun farkında olduğunu söyledi. Suudi Arabistan’ın petrol ve doğal gaz çağında enerji piyasalarının istikrara kavuşturulmasında öncü rolü olduğunun altını çizen Veliaht Prens yeşil çağa öncülük etmek için de çalışacağını vurguladı.

Veliaht Prens Selman, bölgedeki kum fırtınalarının her yıl 13 milyar dolara mal olduğunun tahmin edildiğine, bu nedenle Suudi Arabistan ve bölgenin başta çölleşme olmak üzere ekonomik bir tehdit oluşturan birçok çevresel zorlukla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Sera gazlarından kaynaklanan hava kirliliğinin vatandaşların ortalama ömrünü bir buçuk yıl azalttığı tahmin ediliyor. Yeni girişimin bitki örtüsünü artırmak, karbon emisyonlarını azaltmak, kirlilik ve arazi bozulmasıyla mücadele etmek ve deniz yaşamını korumak için hayata geçirildiği vurgulanıyor. Önümüzdeki yıllarda başta ülke genelinde 10 milyar ağaç dikilmesi olmak üzere yaklaşık 40 milyon hektar bozulmuş arazinin rehabilite edilmesi planlanıyor.

Suudi Arabistan'ın girişimi ve çevreye katkısı, arazi ve vahşi yaşam alanlarının bozulmasını azaltmaya yönelik küresel hedeflerde ulaşmada yüzde 4'ten fazlasını ve bir trilyon ağaç dikme küresel hedefinin de yüzde birini oluşturuyor.

Mevcut Suudi girişimleri, karbon emisyonlarını küresel olarak yüzde 4'ünden fazla azaltacak. Bu, 2030 yılına kadar Suudi Arabistan’daki elektrik üretiminin yüzde 50'sini sağlayacak yenilenebilir enerji projeleri ve 130 milyon tondan fazla karbon salınımını ortadan kaldıracak temiz hidrokarbon teknolojileri ile düzenli depolama alanlarındaki atık çalışma oranını yüzde 94'e çıkaracak.


Editörün Seçimi

Multimedya