Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Aramco’nun rekor karı analistlerin beklentilerini aştı

Suudi Aramco’nun rekor karı analistlerin beklentilerini aştı

Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 10:15
Suudi Arabistan’ın doğusundaki bir Aramco tesisinde çalışan teknisyenler (Reuters)

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco, analist beklentilerini aşarak, ikinci çeyrek karında yüzde 90 oranında bir artış bildirdi.

Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser kazanç raporunda, “Kısa vadede küresel tahminler üzerindeki olumsuz ekonomik baskılara rağmen, petrol talebindeki artışın devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Aramco’nun net karı, 30 Haziran’a kadar olan çeyrekte, bir yıl önceki 25.43 milyar dolardan 48.39 milyar dolara yükseldi.

15 analistin ortalama tahminine göre, analistler 46.2 milyar dolarlık net kar bekliyordu.

Şirket, ayrıca ikinci çeyrekte 18,8 milyar dolarlık temettü açıkladı.

Aramco hisseleri, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarının yanı sıra petrol ve doğal gaz fiyatlarının birkaç yılın en yüksek seviyelerine çıkmasıyla bu yıl yüzde 25’in üzerinde yükseldi.

Aramco, son haftalarda güçlü sonuçlar bildiren diğer büyük petrol şirketlerine katıldı.

Exxon Mobil Corp, 29 Temmuz’da bir önceki yıla göre neredeyse dört kat artışla 17,9 milyar dolarlık net gelirle, şimdiye kadarki en büyük üç aylık karını açıkladı.

Benzin ve motorin gibi akaryakıt sektörünün marjlarının tüm dünyada yükselmesi, Avrupa’nın önde gelen şirketleri Shell ve TotalEnergies de dahil olmak üzere petrol devlerinin karlarını artırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya