Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da dijital ödeme kullanımı yüzde 62’ye ulaştı

Suudi Arabistan’da dijital ödeme kullanımı yüzde 62’ye ulaştı

Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 12:15
Nakit para artık bireyler tarafından en çok kullanılan ödeme aracı değil (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da yapılan dijital ödemeler, ekonomik faaliyetlerin tüm alanlarında yüzde 62’ye yükseldi.

Bu işlemler, değer olarak ölçüldüğünde tüm ödemelerin yüzde 94’ünü temsil ediyor.

Suudi Arabistan Merkez Bankası (SAMA), 2021’de ülkedeki ödeme yöntemlerini ölçen kapsamlı bir çalışmanın sonuçları hakkında bugün bir rapor yayınladı.

Raporda, tüm pazar sektörleri, bireyler, iş dünyası ve devlet sektörü genelinde tüketici ödeme alışkanlıkları (nakit ve nakit dışı) değerlendirildi.

Mali Sektör Geliştirme Programı’nın 2030 Vizyonu kapsamında ana hedeflerinden biri, 2025 yılına kadar yüzde 70 nakit dışı ödemeye ulaşarak, dijital ödeme çözümlerinin teşvik edilmesi.

Kapsamlı çalışma, piyasa genelinde ödeme yöntemlerinin kullanımını kapsıyor ve en çok kullanılan araçlara ilişkin ayrıntılı bilgiler veriyor.

Çalışma, tüm kullanıcı gruplarında dijital ödeme kullanımının nakit kullanımını aştığını gösterdi. 

Buna ek olarak, ülkede ilk kez nakit paranın artık bireyler tarafından en çok kullanılan ödeme yöntemi olmadığını ortaya koydu.

İş sektöründe ise, dijital ödemelerin payı tüm ticari ödemelerin yüzde 84’üne ulaştı ve bu yüzde 65’lik bir büyümeye işaret etti.


Editörün Seçimi

Multimedya