Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da Temmuz ayı TÜFE oranı yüzde 2,7 arttı

Suudi Arabistan’da Temmuz ayı TÜFE oranı yüzde 2,7 arttı

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 13:00
Ülkede gıda ve içecek fiyatları artış gösterdi (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu (GASTAT), Haziran 2022’deki Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 arttığını açıkladı.

GASTAT’ın açıklamasına göre, bu artış gıda ve içecek fiyatlarında yüzde 3,9 ve ulaşım fiyatlarındaki yüzde 3,6’lık bir artışa bağlandı.

Enflasyonda, 2022 yılı Temmuz ayında geçen yıl aynı ayına göre yaşanan artışta en büyük etken gıda fiyatlarındaki artış oldu.

Gıda fiyatları yüzde 4,2, et ve tavuk fiyatları ise yüzde 5,1 arttı.

Ulaşım fiyatları, esas olarak motorlu araç alım fiyatlarındaki yüzde 4,2 artış nedeniyle yüzde 3,6 oranında arttı.

Kişisel mal ve hizmet fiyatları, büyük ölçüde düğün salonu kiralama fiyatlarındaki yüzde 22 artıştan etkilenerek yüzde 2,1 yükseldi.

Yemek hizmetleri fiyatlarındaki yüzde 6,5 oranındaki artışın etkisiyle restoran ve otel fiyatları yüzde 6,3 oranında artış gösterdi.

Eğitim fiyatları, esas olarak Ortaöğretimdeki yüzde 10,1’lik artış kaynaklı yüzde 5,7 oranında arttı.

Konut, su, elektrik, gaz ve diğer akaryakıt fiyatları, konut kiralarındaki yüzde 2,1 oranındaki artışın sonucunda yüzde 2 oranında yükseldi.

Temmuz 2022’de Toptan Eşya Fiyatları Endeksi (TEFE) ise, 2021 yılına göre yüzde 6,8 arttı.

Artış, endekste nispeten yüksek bir ağırlığa sahip olan metal ürünleri, makine ve teçhizat fiyatlarındaki yüzde 5 oranındaki artıştan kaynaklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya