Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'da gönüllü çalışan sayısında hedeflerini aştı

Suudi Arabistan'da gönüllü çalışan sayısında hedeflerini aştı

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 13:30
Gönüllü sayısı hedefin üzerinde geçekleşerek yüzde 129 arttı (Şarku’l-Avsat)

İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, Suudi Arabistan'da gönüllü çalışmada 2022 yılının ikinci çeyreğinde hedefleri aşan rakamlar kaydetti.

Rapora göre 258 binden fazla gönüllünün kaydedildiğini ve yaklaşık 966 bin gönüllünün tekrar kayıt yaptırdıklarını ve böylelikle gönüllü sayılarının hedeflenin yüzde 129 üzerine çıktı. Gönüllü çalışma saatlerinin yaklaşık 12,8 milyon saatle geçen yılın 10 milyon çalışma saatini geride bıraktı. Gönüllü çalışmalardan 24 milyon kişinin yararlandığı belirtildi. Aynı dönemde gönüllüler tarafından yapılan bağışların ekonomik olarak yaklaşık 282,5 milyon Riyal’e (75 milyon )ulaştı.

Konu ile ilgili olarak Macid bin Abdurrahim el-Ganmi Twitter’dan yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “2022'nin ikinci çeyreğinde gönüllü çalışan sayıları ve başarıları, kadın ve erkek gönüllülerimizin de yardımıyla hedefleri aşmış olup, hedefimiz topluluğumuza ve ülkemize hizmet etmektir. Kendilerine, bu alanda yapılan çalışmalara verdikleri destek için devlet, özel sektör ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve tüm ortaklara teşekkür ederiz.”

Suudi Arabistan 2030 Vizyonu ile, gönüllülerin çeşitli amaçlara ulaşmayı hedefleniyor. Bunlar arasında 2030'da bir milyon gönüllüye ulaşmak, gönüllü çalışmanın geliştirilmesi için uygun ortamı sağlamak ve en fazla sayıda gönüllüyü buna katılmaya motive etmek, 25 Aralık'a denk gelen Uluslararası Gönüllüler Günü'ne dikkat etmek, bu kutlamayı her yıl yeniden canlandırmak, gönüllülerle ilgilenmek, görevlerinin daha az çaba ve daha fazla etki yaratması için ufuklar açmak ve gönüllü çalışmalarda çeşitlilik sağlamak, saha çalışması, güven dernekleri ve ülke içindeki elektronik platformları için destek sağlamak bu hedefler arasında yer alıyor.

2030 Vizyonu ile bakanlık, gönüllü çalışmanın karşı karşıya kaldığı bir dizi zorluğun üstesinden gelmeyi başardı. Aynı zamanda bunun için net hedefler ve planlar açıkladı, gönüllülük için yasal yapının oluşturulmasına, erkek ve kadın gönüllülerin haklarının korunmasına katkıda bulunan bir dizi girişim üzerinde çalışıldı. Ayrıca, 237 bin yeni gönüllü fırsatına ek olarak, 2021 yılında 815 binden fazla erkek ve kadın gönüllünün kaydolduğu Ulusal Gönüllülük Platformu'nu da başlattı. Bunun ekonomik getirisi 900 milyon riyal (240 milyon dolar)  olarak tahmin ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya