Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da nesli tükenmekte olan Arap leoparı iki dişi yavru dünyaya getirdi

Suudi Arabistan’da nesli tükenmekte olan Arap leoparı iki dişi yavru dünyaya getirdi

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 16:45
Nesli tükenmekte olan hayvanlardan biri olan Arap leoparı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu (RCU), nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan ve yaşam ortamları iyileştirilen Arap leoparlarından birinin iki dişi yavru dünyaya getirdiğini duyurdu.

Doğal yaşam alanlarını kaybetmeleri ve son yıllardaki kaçak avlanma sonucu, Arap leoparının günümüzde sayıları 200’ü geçmiyor.


İki dişi yavru, Prens Suud el-Faysal Yaban Hayatı Araştırma Merkezi’nde dünyaya geldi.


Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu’nun Arap leoparını koruma stratejisi, 25 milyon dolar tahsis edilen Arap Leoparı Fonu’nun kurulmasına ek olarak, Ula’daki Sharaan (Şaran) Doğa Koruma Alanı’nda inşa edilen Arap Leoparı Merkezi’nin açılması yoluyla üreme programının genişletilmesi gibi çeşitli girişimleri içeriyor.


Komisyon ayrıca Uluslararası Doğayı Koruma Birliği ve Panthera gibi doğal kaynakların korunmasıyla ilgili kurumlarla bir dizi ortaklığa imza attı.


Editörün Seçimi

Multimedya