Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak için gösterilen ekonomik çabaları takdir etti

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak için gösterilen ekonomik çabaları takdir etti

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 17:30
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak amacıyla çeşitli sektörlerde yerel içeriğin geliştirilmesi ve gayri safi yurt için hasılaya (GSYİH) ekonomik etkisinin en üst düzeye çıkarılması için yapılan çalışmalara övgüde bulunuldu.

Tarım sektörünün, bir önceki yıla göre yüzde 7,8’lik bir büyüme oranıyla 72 milyar riyali aşarak tarihinin en yüksek artışını gerçekleştirdiğine vurgu yapıldı.

Toplantının başında, son birkaç gün içinde çeşitli ülke ve kuruluşlarla işbirliği bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Pakistan Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif ile dün yaptığı telefon görüşmesinin yanı sıra Kral Selman bin Abdulaziz’in Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Abdul Hamid’den aldığı mektup ve Veliaht Prens’in Kosta Rika Cumhurbaşkanı Rodrigo Chaves’den aldığı mektubun içeriğine değinildi.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, Bakanlar Kurulu bölge ve dünyadaki gelişmelere ilişkin bir dizi raporu gözden geçirdi.

Şura Meclisi’nin gündemindeki konular da dahil olmak üzere Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Kurulu Genel Kurulu ve Bakanlar Kurulu Uzmanlar Kurulu’nun kararları hakkında bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan ve Burundi arasında istihdam ve ev işçileri alanlarında işbirliğini öngören iki anlaşmayı onaylamaya karar verdi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya