Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Karadeniz’deki tahıl koridoru, en yoğun günlerini yaşıyor

Karadeniz’deki tahıl koridoru, en yoğun günlerini yaşıyor

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 10:00
Ukrayna’nın Pivdennyi limanından ayrılan Lübnan bayraklı gemi, buğday taşıyor (AP)

22 Temmuz’da İstanbul’da Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan Tahıl koridoru kapsamında Karadeniz’den boş ve kargo yüklü gemiler geçiyor. 1- 15 Ağustos tarihleri arasında toplamda 36 geminin hareket etmesine izin verildi. Dün (Salı), 9 gemi Karadeniz’de hareket etti.

Türk Savunma Bakanlığı, Yuzhny (Pivdennyi) limanından 2, Chornomorsk limanından ise 3 geminin yola çıktığını belirtti. Yapılan açıklamada gemilerin mısır ve buğday taşıdığı belirtildi. Gemilerin hareketlerini izlemekle ve denetmekle görevli Karadeniz Tahıl Girişimi Ortak Koordinasyon Merkezi, Ukrayna limanlarına gitmeden önce İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde 4 geminin inceleme altına alındığını açıkladı.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM tarafından oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre buğday yüklü ilk gemi, geçtiğimiz Pazar günü İstanbul’a ulaştı.

Belize bayraklı kargo gemisi Sormovskiy 121, Ukrayna buğdayını taşıyan ilk gemi oldu. Tüm gemiler mısır ve ayçiçeği taşıyordu. Sormovskiy 121, yaklaşık 30 bin 500 ton buğday ile geçtiğimiz Cuma günü Chornomorsk limanından ayrıldı. Gemi, 24 Şubat’ta başlayan Rus işgalinden bu yana Ukrayna’dan yapılan ilk buğday sevkiyatını taşıyor.

Ukrayna limanlarından tahıl ihracatının yeniden başlamasını sağlayan Tahıl koridoru anlaşması, savaş nedeniyle beş ayın ardından son iki hafta içinde buğday harici tahıl yüklü 18 geminin Ukrayna’dan ayrılmasını sağladı. Anlaşma kapsamında tahıl ürünlerinin yanı sıra gübre ihracatı da yapılıyor.

Anlaşma ile Ukrayna limanlarında mahsur kalan 20 tondan fazla tahıl dünyaya ulaştırılacak. Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukraynalı mevkidaşı Oleksiy Reznikov ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’da yaşanan son gelişmeleri ve Ukrayna’nın diğer ülkelere yaptığı tahıl ihracatını ele aldı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Akar, Reznikov ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya ve Ukrayna arasında barışın ve ateşkesin sağlanmasının gerekli olduğunu belirterek Türkiye’nin bu konudaki çabaları ve Ukrayna’ya insani yardım ulaştırmak için gerekli adımları atmaya devam edeceğini belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya