Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, bölgenin güvenlik ve istikrarını koruma çabalarını gözden geçirdi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
TT

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, bölgenin güvenlik ve istikrarını koruma çabalarını gözden geçirdi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.
Bakanlar Kurulu, bölge ve dünyadaki gelişmelere ve bölgenin güvenlik ve istikrarını koruyacak şekilde bunlara yönelik uluslararası çabalara ilişkin bir dizi raporu gözden geçirdi.
Toplantının başında, son birkaç gün içinde çeşitli ülke ve kuruluşlarla işbirliği bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan görüşmeler hakkında bilgi verildi.
Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Pakistan Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif ile dün yaptığı telefon görüşmesinin yanı sıra Kral Selman bin Abdulaziz’in Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Abdul Hamid’den aldığı mektup ve Veliaht Prens’in Kosta Rika Cumhurbaşkanı Rodrigo Chaves’den aldığı mektubun içeriğine değinildi.
Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak amacıyla çeşitli sektörlerde yerel içeriğin geliştirilmesi ve gayri safi yurt için hasılaya (GSYİH) ekonomik etkisinin en üst düzeye çıkarılması için yapılan çalışmalara övgüde bulunuldu.
Suudi Arabistan ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Sağlık Konseyi arasında bir merkezin kurulmasına yönelik anlaşma konusunda karşı tarafla görüşmesi için Dışişleri Bakanı’na yetki verildi.
Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile İslam Dünyası Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (ISESCO) arasında kültürel alanda işbirliğini içeren anlaşma konusunda görüşme yetkisi Kültür Bakanı’na verildi.
Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile Arap Eğitim, Kültür ve Bilim Örgütü (ALECSO) arasında kültürel alanda işbirliğini içeren anlaşma konusunda Kültür Bakanı’na karşı tarafla görüşmek üzere yetki verilmesi kararlaştırıldı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında
Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan ve Burundi arasında işçi ve ev işçisi istihdamında işbirliğini öngören iki anlaşmayı onaylamaya karar verdi.
Suudi Arabistan Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Bakanlığı ile Bahreyn Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı arasında karayolu güvenliği, bakımı ve taşımacılığı alanındaki anlaşma konusunda görüşmelerde bulunması için Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Bakanı’na yetki verildi.
Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ile Özbekistan Sağlık Bakanlığı arasında sağlık alanlarında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı hakkında görüşmek üzere Sağlık Bakanı yetkilendirildi.
Suudi Arabistan Başsavcılığı ile Cezayir Adalet Bakanlığı arasında işbirliğini içeren bir mutabakat zaptı onaylandı.
Suudi Arabistan Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Otoritesi ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Eğitim Bakanlığı arasında işbirliğini öngören anlaşma hakkında karşı tarafla görüşmesi için Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı’na yetki verildi.
Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.-Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın röportajı Suudilerin uluslararası alanda artan rolünü gösteriyor

Reuters
Reuters
TT

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın röportajı Suudilerin uluslararası alanda artan rolünü gösteriyor

Reuters
Reuters

Con Coughlin

Suudi Arabistan'daki yeni, kendini doğrulayan ruh halini, hiçbir şey Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Fox News’e verdiği kapsamlı röportajdan daha iyi gösteremez.

Veliaht Prens, verdiği röportajda ülkesini etkileyen temel meseleleri ele almakta tereddüt göstermedi. Bu meseleler, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi gibi hassas konulardan İran'ın nükleer programına yönelik tartışmalara kadar uzanıyordu. 2019'dan bu yana ilk kez bir Amerikan haber kuruluşuna verdiği röportajda Veliaht Prens, ülkesinin dünyanın en dinamik yükselen güçlerinden biri olarak konumunu güçlendirmek için güçlü bir performans sergiledi.

Dünya meselelerindeki artan önemine atıfta bulunan Veliaht Prens, Fox News'in baş siyasi muhabiri Bret Baier'e, “Suudi Arabistan çok büyük, bu yüzden dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi birinin Suudi Arabistan ile doğrudan veya dolaylı bir ilişkisi olduğundan eminim" dedi.

Büyük ölçüde, röportajda en dikkat çekici yorumlar, Veliaht Prens’in, İsrail ile normalleşmenin olasılığı ve İran nükleer programının bölgesel güvenlik için oluşturduğu tehdit gibi birçok önemli bölgesel sorun hakkındaki görüşlerini ifade ettiği yorumlardı. Yaz aylarında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Suudi Arabistan'a yaptığı son ziyaretin ardından, Riyad ile ABD arasındaki müzakerelerin, Suudi Arabistan'ın İsrail ile normalleşmesini, karşılığında ABD'nden bir savunma anlaşması ve sivil nükleer programına yardım sağlamayı içeren bir anlaşma üzerinde ileri bir aşamaya geldiğine dair haberler çıktı.

Röportajda en dikkat çekici yorumlar, Veliaht Prensin, İsrail ile normalleşmenin olasılığı ve İran nükleer programının bölgesel güvenlik için oluşturduğu tehdit gibi bir dizi önemli bölgesel sorun hakkındaki görüşlerini ifade ettiği yorumlardı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, ABD tarafından desteklenen müzakerelerin ileri bir aşamaya geldiğini vurgulayarak "Her gün ilerleyeceğiz ve nereye varacağımızı göreceğiz" dedi. Ayrıca şimdiye kadar ‘iyi görüşmeler’ yapıldığını da doğruladı. ABD’lilerle bir anlaşmaya varırlarsa, bunun ‘Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana en büyük anlaşma’ olacağını belirtti.

Ancak Veliaht Prens, ancak Filistin meselesinde ilerleme kaydedilirse bir anlaşmaya ulaşılabileceği konusunda da uyardı. Filistinlilerin muamelesinin ‘çok önemli bir sorun’ olmaya devam ettiğini ve çözülmesi gerektiğini söyledi. Prens Muhammed bin Selman, "İşlerin nereye gideceğini göreceğiz" dedi. Ayrıca Suudi Arabistan'ın Filistinlilerin yaşamını iyileştirmeyi ve İsrail'i bölgede bir oyuncu yapmayı umduğunu da ekledi. "Filistinlilerin acılarını hafifletecek iyi sonuçlara ulaşmak için ABD’lilerle görüşüyoruz" dedi.

Reuters
Reuters

Röportaj, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına katılmaları sırasında bir araya gelmesinin hemen ardından yayınlandı. Liderlerin, Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir anlaşmaya varılması için müzakereleri tartıştıkları bildirildi.

Veliaht Prens, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu gibi sert bir politikacıyla uğraşmanın zorluğuna ilişkin bir soruya yanıt olarak, "Filistinlilere ihtiyaçlarını sağlayan ve bölgeyi barışçıl hale getiren bir anlaşmaya varırsak, oradaki herhangi biriyle çalışacağız" dedi.

Fotoğraf Altı:  ABD Başkanı Joe Biden, 20 Eylül 2023'te New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 78. oturumunun oturum aralarında gerçekleşen görüşmede İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile el sıkışırken (AFP)
ABD Başkanı Joe Biden, 20 Eylül 2023'te New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 78. oturumunun oturum aralarında gerçekleşen görüşmede İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile el sıkışırken (AFP)

İsrail ile normalleşme müzakerelerinin mevcut durumunu ele almanın yanı sıra, Veliaht Prens, ülkesinin İran'ın tartışmalı nükleer programına yönelik tutumunun en kapsamlı genel yorumunu yaptı. Batı istihbaratı, İran'ın nükleer silah üretmeyi amaçladığını iddia ediyor.

Şarku’l Avsat’ın Al Majalla dergisinden aktardığına göre Veliaht Prens, İran'ın nükleer silah elde etmesine izin verilirse, Suudi Arabistan'ın da aynısını yapması ve kendi nükleer cephaneliğini kurması gerekeceğini açıkça belirtti. "Bölgede herhangi bir nükleer silahlanma yarışı, yalnızca bölgenin güvenliğini değil, dünyanın güvenliğini de tehdit eder" dedi. "Bölgedeki güç dengesi, İran'ın nükleer silaha sahip olması halinde bizim de sahip olmamızı gerektiriyor" diye ekledi.

Veliaht prens, İsrail ile bir anlaşmaya varılabilmesi için Filistin meselesinde ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi. Filistinlilerin muamelesinin "çok önemli bir sorun" olmaya devam ettiğini ve çözülmesi gerektiğini belirtti.

Ancak Suudi Arabistan Veliaht Prensi, nükleer silahlanma yarışına karşı kişisel hoşnutsuzluğunu da açıkça dile getirerek, ‘dünyanın yeni bir Hiroşima'ya tahammül edemeyeceği’ uyarısında bulundu.

Veliaht Prens, Ukrayna çatışmasına ilişkin yorumlarıyla Suudi Arabistan'ın küresel meselelerde giderek daha önemli bir rol oynadığını vurguladı. Suudi Arabistan, çatışmayı sona erdirmek için çalışıyor. Geçtiğimiz ay Cidde'de 40 ülkeden temsilcilerin katıldığı bir barış görüşmesine ev sahipliği yaptı.

Prens Muhammed bin Selman, "Suudi Arabistan'da Rusya ile iyi ilişkilerimiz var ve Ukrayna ile de iyi ilişkilerimiz var. Ukrayna ve Rusya ile iyi ve canlı bir ticaretimiz var. Bu nedenle, bu sorunu çözmek için adımlar atabilmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Fotoğraf Altı:  Aralarında Çin, Hindistan ve ABD'nin de bulunduğu 40'tan fazla ülkeden delegeler, 6 Ağustos 2023'te Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen görüşmelerde fotoğraf çektirirken (Reuters)
Aralarında Çin, Hindistan ve ABD'nin de bulunduğu 40'tan fazla ülkeden delegeler, 6 Ağustos 2023'te Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen görüşmelerde fotoğraf çektirirken (Reuters)

Veliaht Prens, röportajda ayrıca Suudi Arabistan'ın, dünyanın önde gelen enerji tedarikçilerinden biri olarak oynadığı kritik rolü de ele aldı. Ayrıca, Suudi Arabistan ekonomisini geliştirmeye yönelik 2030 vizyonu hakkındaki iddialı programından da bahsetti. 2027 ve 2028'de Suudi Arabistan’ın 2040 Vizyonu’nun açıklanacağını belirtti. Ayrıca, doğrudan hedefinin Suudi Arabistan ekonomisini geliştirmeye yönelik iddialı programına dayanarak inşa etmek olduğunu ifade etti. Ülkesini 21. yüzyılın en büyük başarı öyküsü olarak nitelendirdi.

Fox News röportajındaki güven dolu performansı, Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın önümüzdeki ay gerçekleşmesi beklenen Birleşik Krallık ziyaretinin temellerini atmasına kesinlikle yardımcı olacak. Veliaht Prens, 2018'deki son ziyaretinin başarısının üzerine inşa etmek istiyor. Bu ziyaret, 2030 vizyonu adlı iddialı programına büyük yatırımlar yapılmasına yardımcı olmuştu.

İngiliz bir yetkili, Prens Muhammed bin Selman'ın Fox News röportajına şu şekilde yorum yaptı: "Veliaht Prens, olağanüstü bir performans sergiledi ve Suudi Arabistan'ın sadece küresel meselelerde önemli bir oyuncu değil, aynı zamanda Birleşik Krallık için önemli bir müttefik olduğunu gösterdi."

* Şarku’l Avsat tarafından Londra merkezli Al Majalla dergisinden tercüme edilmiştir.


Batı medyasının gündeminde Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın röportajı var

TT

Batı medyasının gündeminde Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın röportajı var

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, NEOM bölgesindeki Sindala Adası'nda Bret Baier ile bir araya geldi. (Fox News)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi, NEOM bölgesindeki Sindala Adası'nda Bret Baier ile bir araya geldi. (Fox News)

Batı medyası, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın dün Fox News’e verdiği röportajı büyük bir ilgiyle karşıladı. Birçok haberde, röportajın tüm yönleri ele alındı. Medyada siyasi ve ekonomik boyutlara, Çin ve ABD liderleri hakkındaki konuşmalarına, bölgedeki barış geleceği ve İran ile ilişkilere, enerji piyasalarına, Vizyon 2030’a, ekonomik büyümeye ve Veliaht Prens’in ülkesindeki hukuk reformlarına değinildi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın yorumları, uluslararası politika takipçileri ve özellikle Suudi Arabistan ile ilgili birçok önemli yöne ışık tuttu. Selman, Rusya-Ukrayna savaşı ve ABD-İran santrafüj değişim anlaşması gibi büyük uluslararası olayların yanı sıra, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ile İsrail ile ilişki konusundaki müzakerelerin de ilerlediğini söyledi. Diğer yandan Filistin meselesinin önemine vurgu yaptı ve herhangi bir İsrail ile normalleşmenin temeli olarak gördüğünü kaydetti.

Suudi Arabistan'ın ‘Filistinlilerin daha iyi bir hayata kavuşmasıyla’ ilgilendiğini ve Filistinlilerin acılarını hafifletmek için ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle müzakerelere devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Veliaht Prens, Çin arabuluculuğuyla devam eden Suudi Arabistan-İran ilişkilerini de açık bir biçimde ele aldı. Selman, Suudi Arabistan'ın Çin'i arabulucu olarak seçmediğini, Çin'in iki tarafa da bu teklifi yaptığını söyledi. Görüşmeler, 2020 yılında Irak tarafından başlatılmıştı.

Prens Muhammed bin Selman'ın röportajı, Suudi Arabistan-İran ilişkilerinin mevcut seviyesine dair bir iyimserliğe sahne oldu. Selman Prens, "Şimdi iyi bir başlangıcımız var ve bunun devam etmesini umuyoruz. Biz ve İranlılar elimizden geleni yapıyoruz" dedi. Ayrıca geçtiğimiz hafta İran'da Suudi Arabistan futbol takımına gösterilen sıcak karşılamayı ‘son derece olumlu’ olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Ancak, aynı zamanda, herhangi bir ülkenin nükleer silaha sahip olmasından duyduğu endişeyi de gizlemedi. Veliaht Prens sözlerinin devamında "Bu kötü bir adımdır ve bunu yapan herhangi bir ülke, dünyanın geri kalanıyla savaşa girer. Dünya yeni bir Hiroşima görmek istemiyor" dedi. İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda, Suudi Arabistan'ın da güvenlik ve güç dengesi için aynı şeyi yapacağını söyledi.

Veliaht Prens, 2019'dan bu yana ilk kez büyük bir ABD haber kanalı ile yaptığı röportajda, petrol üretimini azaltma kararlarının amacının piyasayı stabilize etmek olduğunu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yardım etmek olmadığını bildirdi. "Sadece arz ve talebi izliyoruz. Arzda bir eksiklik olursa, OPEC'teki rolümüz bu eksikliği gidermektir. Arzda fazlalık varsa, OPEC'teki rolümüz bunu dengelemek, piyasayı stabilize etmek içindir" dedi. Muhammed bin Selman ayrıca, Rusya ve Ukrayna ile iyi ilişkilere sahip olduklarını, diyalog yolunu tercih ettiklerini ve bir tarafı diğerine karşı desteklemediklerini belirtti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Suudi Arabistan Veliaht Prensi, ABD ile ilişkilere dair de şunları söyledi:

"Washington'la önemli güvenlik bağlarımız var... Başkan Biden'la seçkin bir ilişkimiz var. Kendisi çok odaklanmış ve iyi hazırlanıyor."

Muhammed bin Selman, Ağustos 2022'de Brezilya'nın ev sahipliğinde düzenlenen BRICS zirvesinde Suudi Arabistan'ın üyeliğe davet edilmesine ilişkin olarak, bu grubun ‘siyasi bir ittifak olmadığını ve ABD'ye karşı olmadığını, bunun kanıtı olarak Washington'ın müttefiklerinin de grupta yer aldığını’ söyledi.

Batı basınında yapılan yorumlarda, ABD menşeili ABC kanalı, Suudi Arabistan'ın son beş yılda ‘diplomatik çabalarına ve Vizyon 2030’da ilerlemeye odaklanmaya başladığını’ söyledi. Vizyon 2030, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın geniş kapsamlı bir ekonomik reform planı, gençler için iş fırsatları yaratmak ve Suudi Arabistan'ı petrole olan bağımlılığından kurtarmak için geliştirilen bir plan olarak ön plana çıkıyor. Haberde, Riyad'ın Yemen'deki İran destekli Husilerle savaşın sona ermesinde önemli ilerleme kaydettiğini de belirtildi. Bu hafta, başkent Riyad'da bir Husi heyetini ağırladı. Ayrıca, Suriye'nin Arap Birliği'ne geri dönmesi için yapılan çabalara liderlik etti. Geçtiğimiz mart ayında Çin arabuluculuğunda İran ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmak için bir anlaşmaya vardı.

Batı basını, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın ülkesinde gerçekleştirdiği kapsamlı sosyal reformlar sayesinde Suudi Arabistan'ın, son derece muhafazakar bir ülkeden, iddialı bir eğlence gücü ve destinasyonuna dönüştüğü değerlendirmesinde de bulundu. Ülke, artık büyük futbol yıldızlarından golf turnuvalarına, video oyunlarından diğer alanlarda yatırımlar yaparak parasını her şeye yatırıyor. Haberler, ABD Başkanı Joe Biden'ın da Veliaht Prens'in gerçekliğini kabul ettiğini ve onunla ilişkileri düzeltmek için çalıştığına dikkat çekti. Biden, petrol fiyatlarının kontrol altına alınması ve diğer bölgesel sorunların yönetilmesi için Veliaht Prens'in yardımını arıyor.

AP, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın röportajına ilişkin olarak, Selman’ın herhangi bir normalleşme anlaşmasının Filistin Devleti'nin kurulmasında önemli bir ilerleme gerektirdiğini söylemesinin, İsrail'in tarihindeki en dindar ve milliyetçi hükümetleri için tanıtılması zor bir şey olduğunu belirtti.

Fox News sunucusu Brett Baier, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Suudi Arabistan hükümetinden çok sayıda bakanla yaptığı röportajın ardından, "Bunu kariyerimdeki en iyi röportajlardan biri olarak görüyorum. Bu röportajı dünyanın en güçlü adamlarından biriyle yaptım" dedi.

Fox News'in baş siyasi sunucusu Brett Baier, kariyeri boyunca, birçok önemli siyasi olayda yer aldı. Dünyanın dört bir yanındaki liderler, başkanlar, politikacılar ve ünlülerle röportaj yaptı. Bu röportajlar arasında, ABD Başkanı Donald Trump, eski ABD Başkanı Barack Obama, eski ABD Başkanı George W. Bush, eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de yer alıyor.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan, Sudan Ordu Komutanı Burhan ile Sudan’daki son durumu görüştü

SPA
SPA
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan, Sudan Ordu Komutanı Burhan ile Sudan’daki son durumu görüştü

SPA
SPA

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 78. oturum aralarında Sudan Ordu Komutanı Abdulfettah el-Burhan ile bir araya geldi.

Görüşmede, Sudan’daki son gelişmeler ele alınırken, Ferhan, tüm Sudanlı tarafların insani yardım çalışmalarının gidişatını, sivillerin ve yardım çalışanlarının korunmasını, temel yardımın gelmesi için insani koridorların güvenliğini sağlama taahhüdünün önemini vurguladı.

SPA

Ferhan, ülkesinin Sudan ve halkının güvenliğinin sağlanması için siyasi diyaloga girme çağrısını yineledi.


Suudi Arabistan Güvenlik Konseyi'nde ‘kapsamlı reformlar’ yapılmasını istedi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, New York'ta bakanlar düzeyinde yapılan "2024 Gelecek Zirvesi" hazırlık toplantısında bir konuşma yapıyor (AP)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, New York'ta bakanlar düzeyinde yapılan "2024 Gelecek Zirvesi" hazırlık toplantısında bir konuşma yapıyor (AP)
TT

Suudi Arabistan Güvenlik Konseyi'nde ‘kapsamlı reformlar’ yapılmasını istedi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, New York'ta bakanlar düzeyinde yapılan "2024 Gelecek Zirvesi" hazırlık toplantısında bir konuşma yapıyor (AP)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, New York'ta bakanlar düzeyinde yapılan "2024 Gelecek Zirvesi" hazırlık toplantısında bir konuşma yapıyor (AP)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Güvenlik Konseyi'ne, "katılımı ve temsili genişletecek ve krizlere tepkiyi güçlendirecek" kapsamlı reformlar yapılması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Basın Ajansı, Prens Faysal'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları sırasında bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen "2024 Gelecek Zirvesi" hazırlık toplantısında şunları söylediğini aktardı: “Anlaşmazlıkları çözmek için diyaloğa ve güvenlik ve istikrarın sağlanmasında iş birliğine dayanan yapıcı ilişkiler, kapsamlı kalkınmaya ulaşmanın yolu olacaktır. Uluslararası çok taraflı iş birliği çerçeveleri, gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere tüm ülkelerin kaygılarını ve ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde geliştirilmeli ve reforme edilmelidir. Bu reformların Birleşmiş Milletler’in organlarını kapsaması da önemlidir.”

Ayrıca Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, devlet dışındaki silahlı grupların kriz yaratmada ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmede giderek artan rolü konusunda uyardı. Bu uyarı, Arap Zirvesi Troykası ile Güvenlik Konseyi arasında dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleşen gayrı resmi diyalog oturumundaki konuşmasında yapıldı. Prens Faysal, Suudi iletişim ve koordinasyon ekibini Riyad'da Sana heyetiyle bir araya getiren ciddi görüşmelerin olumlu sonuçlarını da memnuniyetle karşıladı. Bu görüşmelerde Umman da yer aldı.

İlgili bağlamda, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Raşid el-Alimi dün Birleşmiş Milletler platformundan ülkesinin Husi varlığı altında "kölelik çağlarına" döneceği konusunda uyarıda bulundu. El-Alimi, BM ilkelerine uygun olarak kalıcı bir barışın sağlanması gereğinin altını çizdi.


Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir

Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
TT

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir

Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Amerikan Fox News kanalına yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Filistin meselesinin çok önemli olmaya devam edeceğini belirtti.

Prens Muhammed bin Selman röportajda "Herhangi bir ülkenin nükleer silah elde etmesinden endişe duyuyoruz ve eğer İran nükleer silah elde ederse, biz de ona aynı şekilde sahip olmalıyız. Nükleer silahlara sahip olmanın bir anlamı yok çünkü kullanılamıyorlar ama eğer herhangi bir ülke bunları kullanırsa, yeni bir Hiroşima'ya tahammülü olmayan dünyanın tüm ülkeleriyle savaş halinde olur.” diye konuştu.

Suudi Arabistan halkı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Fox News kanalına verdiği röportajın saat 01.00 itibariyle yayınlanmasını bekliyor. Röportaj, Suudi Arabistan hakkında özel ve kapsamlı bir raporun parçası olarak yayınlanacak.

Röportaj, Suudi Veliaht Prens'inin 2019'dan bu yana bir ABD haber kanalına vereceği ilk röportaj olacak. Prens Muhammed bin Selman, ABD menşeili CBS’de yayınlanan ünlü ‘60 Dakika’ programına konuştu.

Fox News, geçen hafta yaptığı açıklamada, röportajın 20 Eylül 2023 Perşembe günü ABD Doğu Saati ile 18.00'da yayınlanacağını ve Suudi Arabistan'ın dönüşümleri ve en büyük projeleri, enerji ve Suudi-Amerikan ilişkileri gibi bir dizi konuyu kapsayacağını belirtmişti.

Bakanlar ve yetkililer

Kanal, büyük siyasi haber spikeri Brett Baier'in 19 ve 20 Eylül'de Suudi Arabistan'dan özel bir haber sunacağını ve Suudi sahnesine bir göz atılacağını duyurdu. Baier'in aralarında Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Ekonomi ve Planlama Bakanı Faysal bin Fadıl İbrahim, Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal, Turizm Bakanı ve Turizm Kalkınma Fonu Başkanı Ahmed bin Akil el-Hatibi ve ‘Diriyye Platformu’ geliştirme teşkilatının ABD'li CEO'su Jerry Inzerillo’nun da yer aldığı Suudi yetkililerle de röportajlar yapacağı bildirildi.

Açıklamaya göre bu röportajlar, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yapılacak özel görüşme öncesinde, özel bir haber olarak yayınlanacak.

NEOM’dan

Fox News kanalı, dün Suudi Arabistan'dan bazı özel haberler yayınlamaya başladı. Brett Baier, Neom'dan yayınladığı bir video klipte, Suudi Arabistan'ın nispeten kısa bir sürede elde ettiği muazzam gelişmeleri ve ‘2030 Vizyonu’ sancağı altındaki küresel büyüme ve liderlik hedeflerine övgüde bulundu.

Baier, programın reklam klibinde röportajın NEOM şehrinde gerçekleşeceğini ve başlığının ‘Adil, Dengeli ve Korkusuz’ olduğunu, Prens Muhammed bin Selman'ın İngilizce konuşacağını söyledi.

ABD’li sunucu bir başka videoda ise "Bu ülke, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri, İslam'ın doğduğu yer, dünyanın en büyük kum çölü, en büyük vadisi ve siyasi olarak dünyanın en büyük havalimanına sahip. Bu, gezegenin en önemli yerlerinden biridir. Ben buradayım, Suudi Arabistan'dayım." diye konuştu.

Dün, yetkililerle yapılan özel röportajlardan kesitler yayınlandı. Fox News kanalının sunucusu, Veliaht Prens'e hangi soruları sorması gerektiği konusunda Bakan Abdulaziz bin Selman'dan tavsiye istedi.

Bakan Abdulaziz bin Selman, gülümseyerek soruya, "Prens Muhammed bin Selman'a, bakanlarına ne zaman üç gün boyunca aralıksız sekiz saat uyumalarına izin vereceğini sorabilirsiniz" şeklinde yanıt vererek  çalışma yoğunluğuna işaret etti.

Fox News, dün Brett Baier'in Diriyye Platformu geliştirme teşkilatının CEO'su Jerry Inzerillo ile yaptığı röportajı yayınladı. Inzerillo, Diriyye bölgesini özgün olarak nitelendirdi ve dünyanın en büyük yaya dostu kültür şehri olacağını söyledi.


Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)

Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'ndan bugün havalanan ve 90 ton yardım taşıyan beşinci yardım uçağı, Libya'nın Bingazi kentindeki Benina Uluslararası Havalimanı'na doğru yola çıktı.

Yardım uçağının, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Libya’da meydana gelen sel felaketinden etkilenenlere gıda ve barınma yardımı yapılması yönünde Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’ne (KSRelief) talimat vermesi doğrultusunda gönderildiği ifade edildi.

Gıda ve barınma yardımı taşıyan beşinci uçak (SPA)
Gıda ve barınma yardımı taşıyan beşinci uçak (SPA)

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetleyecek. Yardım çabaları Suudi Arabistan liderliğinin, kardeş ve dost ülkelerin yaşadıkları kriz ve sıkıntılar sırasında yanlarında yer alarak oynadığı insani rolü teyit ediyor.


Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, insani yardım çalışmaları da dahil bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı

Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, insani yardım çalışmaları da dahil bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı

Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında dün Neom’da toplandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Libya’da meydana gelen selden etkilenenlere yardım etme çabaları da dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Suudi Arabistan’ın bu çabalarının, dünyanın çeşitli yerlerindeki ihtiyaç sahibi ve sıkıntı içinde olan insanlara yardım sağladığı insani rolünden kaynaklandığı vurgulandı.

Kral Selman, oturumun başlangıcında, bu cumartesi gününe denk gelen ülkenin 93. Milli Günü’ne dikkat çekerek, bunun devletin tarihi ve başarılarından duyulan gururu yansıttığını söyledi.

Devletin şanlı ve onurlu başarılarından duyulan gururun, daha parlak ve müreffeh bir geleceğe olan isteğin altını çizen Kral Selman, ülkeye güvenlik, istikrar ve ulusal birlik bahşettiği için Yüce Allah’a hamdetti.

FOTO: Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Bakanlar Kurulu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a ‘ikili ilişkilerin güçlendirilmesine’ ilişkin gönderdiği mesaj da ele alındı. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ile bazı ülkeler arasında gerçekleştirilen görüşmelerin içeriği gözden geçirildi.

Toplantının ardından Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı’na (SPA) açıklamalarda bulunan Enformasyon Bakanı Selman Duseri’ye göre, Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın G77 Grubu’na katılımı ve Küba’daki G77+Çin Zirvesi’nin sonuçları tartışıldı.

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler’in (BM), Suudi Arabistan’ın 2024 Dünya Çevre Günü kutlama etkinliklerine ev sahipliği yapacağı yönündeki duyurusunu değerlendirdi.

Bunun, ülkenin evrenin korunması ve sürdürülebilirliği konusunda yerel ve küresel düzeydeki öncü rolünü teyit ettiğini vurguladı. Bu adımın, Riyad’ın 2030 Vizyonu hedefleri doğrultusunda uluslararası çevre sorunlarını destekleme yönündeki sürekli çabalarını daha da pekiştirdiğine dikkat çekildi.

Toplantıda, Arap Birliği çatısı altında, Riyad merkezli bir Genel Sekreterlik ve Yürütme Ofisi’ne sahip olacak ‘Arap Siber Güvenlik Bakanları Konseyi’nin kurulma kararına övgüde bulunuldu.

Bu kararın, Suudi Arabistan tarafından, güvenlik ve istikrarın korunmasına yönelik işbirliğinin pekiştirilmesine katkıda bulunacağı aktarıldı. Önerinin sektördeki entegrasyonu en üst düzeye çıkarma amacı taşıdığı, ortak Arap eylemini geliştirme konusundaki isteği çerçevesinde sunulduğunun altı çizildi.

FOTO: Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Bakanlar Kurulu, Suudi ekonomisine yönelik uluslararası finans kurumları ve kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumlu değerlendirmelerin, 2030 Vizyonu çerçevesinde uygulanan ekonomik ve yapısal reformların öne çıkan rolünü yansıttığını vurguladı.

Bu reformların, petrol dışı sektör büyümesinin desteklenmesine, mali sürdürülebilirliğin devam etmesine ve kamu borcunun dengeli bir düzeyde korunmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.

Toplantıda ayrıca, Riyad’ın ev sahipliği yaptığı, 110 milyar riyal üzerinde değere sahip mega projelerin lansmanı gerçekleştirilen Cityscape Global Fuarı’nın sonuçları ele alındı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan ile Umman arasında enerji alanında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan ile Tayland arasında, diplomatik ve resmi pasaport sahiplerinin giriş vizesinden muaf tutulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Kraliyet Geleneksel Sanatlar Enstitüsü ile Kore Ulusal Kültürel Miras Üniversitesi arasında, geleneksel sanatlar alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptına onay verildi.

Suudi Arabistan ve Azerbaycan arasında, terör suçlarıyla mücadele ve bunların finansmanı alanında bir işbirliği anlaşması onaylandı.

FOTO: Veliaht Prens Muhammed bin Selman NEOM’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında (SPA)
Veliaht Prens Muhammed bin Selman NEOM’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında (SPA)

Suudi Arabistan ve İspanya arasında enerji alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında karşı tarafla görüşmesi için Enerji Bakanı’na yetki verildi.

Savunma Bakanı’na, Suudi Arabistan ile İngiltere arasında gizli verilerin karşılıklı korunmasına ilişkin bir anlaşma taslağı üzerinde karşı tarafla görüşme yetkisi verildi.

Suudi Arabistan ile Portekiz arasında, ekonomik alanda işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağı hakkında Portekiz tarafıyla görüşmek üzere, Ekonomi ve Planlama Bakanı yetkilendirildi.

Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanı ve Sivil Havacılık Genel Otoritesi (GACA) Yönetim Kurulu Başkanı’na, Maldivler Sivil Havacılık Otoritesi ile deniz uçaklarına yönelik havalimanları alanında bir mutabakat zaptı taslağı konusunda, görüşmelerde bulunma yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu, Rekabet Genel Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı’na, Kuveyt’teki Rekabet Koruma Ajansı ile rekabetin korunması alanında işbirliğini öngören mutabakat taslağı konusunda, karşı tarafla görüşmelerde bulunmak üzere yetki verdi.

Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Otoritesi (SDAIA) Yönetim Kurulu Başkanı’na, Uluslararası Yapay Zeka Araştırma Merkezi (IRCAI) ve Slovenya’daki Jozef Stefan Enstitüsü (JSI) ile yapay zekada araştırma, geliştirme ve inovasyon konusunda işbirliğini içeren iki mutabakat zaptı hakkında görüşme yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Suudi Arabistan Savunma Bakanı, Husi heyeti ile görüştü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
TT

Suudi Arabistan Savunma Bakanı, Husi heyeti ile görüştü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, Yemen’deki barış sürecini destekleme çabalarını görüşmek üzere Riyad’ı ziyaret eden Husi sözcüsü Muhammed Abdusselam başkanlığındaki Sana heyetiyle bir araya geldi.

Bakan Selman, Husi sözcüsü Abdusselam başkanlığındaki heyetle yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan’ın Yemen ve halkının yanında durduğunu, Yemenli partileri Yemen’de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı ve kalıcı bir siyasi çözüme ulaşmak için diyalog masasına oturmaya teşvik etme konusundaki kararlılığına vurgu yaptı.

SPA

Selman X platformu aracılığıyla yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Görüşmelerin amacına uluşmasını, Yemenli tarafların bir araya gelerek konuşup birleşmesini, böylece Yemen’in siyasi istikrar ve kalıcı çözüme ulaşmasını umuyoruz”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed el-Cabir başkanlığındaki Suudi iletişim ve koordinasyon ekibi tarafından Yemen’de barış sürecini destekleyecek bir yol haritasına ulaşma konusundaki tartışmaların olumlu sonuçlarını memnuniyetle karşıladı. Suudi ekibinin daha önce Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ile yaptığı toplantıların tamamlayıcısı olarak gelen görüşmede, barış süreci için yol haritası çizme fikir ve seçeneklerine ulaşıldı. Görüşmede Umman Sultanlığı’ndan bir heyette yer aldı.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Pakistanlı mevkidaşı ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Pakistanlı mevkidaşı ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, New York'taki Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’nun (BMGK) oturum aralarında Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani ile bir araya geldi.

SPA

Görüşmede, iki ülke ve iki kardeş halk arasındaki güçlü ilişkiler,  çeşitli işbirliği alanlarının güçlendirme ve geliştirme yolları görüşüldü. Ayrıca, ikili ve çok taraflı eylemlerin güçlendirilmesine ilişkin hususlar ile uluslararası meseleler ele alındı.


Suudi Arabistan, dördüncü yardım uçağını Libya’ya gönderdi

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan, dördüncü yardım uçağını Libya’ya gönderdi

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'ndan bugün havalanan ve 90 ton yardım taşıyan dördüncü yardım uçağı, Libya'nın Bingazi kentindeki Benina Uluslararası Havalimanı'na doğru yola çıktı.

Yardım uçağının, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Libya’da meydana gelen sel felaketinden etkilenenlere gıda ve barınma yardımı yapılması yönünde Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’ne (KSRelief) talimat vermesi doğrultusunda gönderildiği ifade edildi.

Dördüncü yardım uçağında selden etkilenenlere gıda ve barınma yardımı yer alıyor (SPA)
Dördüncü yardım uçağında selden etkilenenlere gıda ve barınma yardımı yer alıyor (SPA)

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetleyecek. Yardım çabaları Suudi Arabistan liderliğinin, kardeş ve dost ülkelerin yaşadıkları kriz ve sıkıntılar sırasında yanlarında yer alarak oynadığı insani rolü teyit ediyor.