Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, bölgenin güvenlik ve istikrarını koruma çabalarını gözden geçirdi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, bölgenin güvenlik ve istikrarını koruma çabalarını gözden geçirdi

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 07:45
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Bakanlar Kurulu, bölge ve dünyadaki gelişmelere ve bölgenin güvenlik ve istikrarını koruyacak şekilde bunlara yönelik uluslararası çabalara ilişkin bir dizi raporu gözden geçirdi.

Toplantının başında, son birkaç gün içinde çeşitli ülke ve kuruluşlarla işbirliği bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Pakistan Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif ile dün yaptığı telefon görüşmesinin yanı sıra Kral Selman bin Abdulaziz’in Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Abdul Hamid’den aldığı mektup ve Veliaht Prens’in Kosta Rika Cumhurbaşkanı Rodrigo Chaves’den aldığı mektubun içeriğine değinildi.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak amacıyla çeşitli sektörlerde yerel içeriğin geliştirilmesi ve gayri safi yurt için hasılaya (GSYİH) ekonomik etkisinin en üst düzeye çıkarılması için yapılan çalışmalara övgüde bulunuldu.

Suudi Arabistan ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Sağlık Konseyi arasında bir merkezin kurulmasına yönelik anlaşma konusunda karşı tarafla görüşmesi için Dışişleri Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile İslam Dünyası Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (ISESCO) arasında kültürel alanda işbirliğini içeren anlaşma konusunda görüşme yetkisi Kültür Bakanı’na verildi.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile Arap Eğitim, Kültür ve Bilim Örgütü (ALECSO) arasında kültürel alanda işbirliğini içeren anlaşma konusunda Kültür Bakanı’na karşı tarafla görüşmek üzere yetki verilmesi kararlaştırıldı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan ve Burundi arasında işçi ve ev işçisi istihdamında işbirliğini öngören iki anlaşmayı onaylamaya karar verdi.

Suudi Arabistan Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Bakanlığı ile Bahreyn Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı arasında karayolu güvenliği, bakımı ve taşımacılığı alanındaki anlaşma konusunda görüşmelerde bulunması için Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ile Özbekistan Sağlık Bakanlığı arasında sağlık alanlarında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı hakkında görüşmek üzere Sağlık Bakanı yetkilendirildi.

Suudi Arabistan Başsavcılığı ile Cezayir Adalet Bakanlığı arasında işbirliğini içeren bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Otoritesi ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Eğitim Bakanlığı arasında işbirliğini öngören anlaşma hakkında karşı tarafla görüşmesi için Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı’na yetki verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.-


Editörün Seçimi

Multimedya