Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’de enflasyon son 40 yılın zirvesine çıktı

İngiltere’de enflasyon son 40 yılın zirvesine çıktı

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 11:00
İngiltere’nin başkenti Londra’da alışveriş yapan bir vatandaş (AP)

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından bugün açıklanan verilere göre, özellikle gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle ülkedeki enflasyon Temmuz ayında yüzde 10,1 yükseldi ve son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere Merkez Bankası, bu ayın başlarında, enflasyonun bu yıl yüzde 13,3’ü aşarak, 1980’den bu yana en yüksek seviyesine çıkacağı konusunda uyarmıştı.

Credit Suisse ise, ülke ekonomisinin 2023 üçüncü çeyreğe kadar sürecek bir resesyona girmesini beklediğini bildirdi.

Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 1,75’e yükseltti, böylece 1995’ten bu yana en yüksek faiz artışını yapmış oldu.

Dünya Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin körüklediği hiperenflasyonu sakinleştirmeye çalışırken, İngiltere Merkez Bankası’nın bu hamlesi, geçen ay ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını yansıtıyor.

İngiliz İstatistik Ofisi, Temmuz ayındaki yıllık enflasyon oranlarına yukarı yönlü en büyük katkıyı gıda fiyatlarının yaptığını ifade etti.

Gıda fiyatlarındaki artışa en büyük etken ekmek ve tahıllar olurken, bunu süt, peynir ve yumurta izledi.


Editörün Seçimi

Multimedya