Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Navalni Rus oligarklara karşı daha sert yaptırımlar talep etti

Navalni Rus oligarklara karşı daha sert yaptırımlar talep etti

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 15:15
Moskova’da Navalni’nin serbest bırakılması talebiyle düzenlenen protestodan bir kare (DPA)

Rus muhalif lider Aleksey Navalni, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı hız kesmeden devam ederken, Batı’yı Rus oligarklara daha sert yaptırımlar uygulamaya çağırdı.

Navalni, hapis cezasını çekmekte olduğu hapishaneden yaptığı temyiz başvurusunda, “Unutmayalım ki, saldırganı savaşı durdurmaya zorlamak için yaptırımlar gerekiyor. Bu konuda petrol ve doğalgaz ambargosu gibi karmaşık çözümler var. Ancak kişisel yaptırımlar gibi gerçekten basit olanlar da var. Siyasi iradeden başka bir şeye ihtiyaç yok” ifadelerini kullandı.

Muhalif lider Twitter hesabından ise, Rus petrol devi Rosneft’in Başkanı Igor Sechin’in Avrupa Birliği (AB) yaptırım listesinde yer almasına karşın, enerji devi Gazprom’un Başkanı Alexei Miller’ın olmamasını eleştirdi.

İngiliz futbol kulübü Chelsea’nin eski sahibi milyarder Roman Abramoviç’in ABD’nin yaptırım listesine dahil edilmediğine dikkat çekti.

Navalni, Forbes dergisine göre en zengin Ruslar listesinde yer alan 200 kişiden ancak dörtte birinin Batı’nın yaptırım listelerinde yer aldığını belirtti.

Muhalif lider, dolandırıcılık ve mahkemeye hakaretten yargılandığı duruşmanın ardından 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya