Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hak savunucuları: Rusya, Ukrayna'da savaşmak için mahkumları silah altına alıyor

Hak savunucuları: Rusya, Ukrayna'da savaşmak için mahkumları silah altına alıyor

Perşembe, 18 Ağustos, 2022 - 15:00
Ukrayna sınırına yakın Rus askerleri (Arşiv-AP)

İnsan hakları savunucuları, Rusya'nın Ukrayna savaşında savaşacak gönüllüleri mahkumlar arasından seçtiğini söyledi.

DPA’nın haberine göre, Rus insan hakları aktivisti Olga Romanova, Facebook hesabından yaptığı bir paylaşımda, şüpheli ve sanıkların haklarındaki cezai takibattan vazgeçeceği vaadiyle silah altına alındığını söyleyerek, Moskova bölgesindeki duruşma öncesinde gözaltı merkezlerine atıfta bulundu.

Rusya’da mahkumlar konusunda uzman olan Romanova, bu durumun her yerde yaşanmaya başladığını düşündüğünü belirtti.

Moskova geçtiğimiz Şubat ayında başlayan Ukrayna işgalinde savaşan silahlı kuvvetlerin saflarını doldurmak adına zorunlu askerlik olmadığı için gönüllülere güveniyor.

Yetkililerin birçok alanda sokaklarda insanları savaşa gönüllü olmaya çağıran ilanlar vermesi, cephede personel sıkıntısına işaret ediyor olabilir. Şehirlerin ve bölgelerin artık kendi taburları var.

Rus yargı sisteminde, neredeyse tüm iddianameler mahkumiyetle sonuçlanıyor. Bu da gönüllü çağrısının şüphelilere ve sanıklara savaşa gitmek veya hapse girmek arasında bir seçim hakkı verdiği anlamı taşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya