Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sanal müze ziyaretçilerini Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyor

Sanal müze ziyaretçilerini Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyor

Müze uzayda yaşamı deneyimleme fırsatı sunuyor.
Perşembe, 18 Ağustos, 2022 - 13:15
Uzay istasyonuna sanal tur düzenleniyor. (Tribune Media Services)

Çoğu insan Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) asla ayak basamayacak. Ancak sanal gerçekli teknolojisine ile hazırlanan bir müze, ziyaretçilerine yörüngedeki araştırma tesisinde yaşamın nasıl olduğunu deneyimleme fırsatı veriyor.

The Infinite adlı sergide katılımcılar, istasyonun sanal modeli ve gemideki astronot yaşamının video görüntüleri ile Meta Quest 2 kulaklıkları kullanarak ISS'te gezinti yapabiliyor.

Félix & Paul Studios'un kurucu ortağı ve The Infinite'in yaratıcılarından Paul Raphaël, “Fikir gerçekten ISS'deki yaşamın nasıl olduğunu yakalamaktı. Aslında orada olan her şey insanlarla ilgili” dedi.

Space Explorers ekibi, bazıları The Infinite'e katılanların da deneyimleyebildiği, belirli sitelerde talep üzerine izlenebilecek 200 saatten fazla çekim yaptı.


Uluslararası Uzay İstasyonu. (NASA)

Şu an Washington eyaletindeki Tacoma Armory'de 5 Eylül'e kadar sergilenen The Infinite, saatte yaklaşık 150 ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu sayının yüksek olması da projenin arkasındaki ekibin, ziyaretçilerin sanal ortamda avatarlarla da olsa birbirlerini görebilmelerini sağlıyor.

Bazı karelerin çekilmesine yardımcı olan astronotlardan bazıları, deneyimlerini yeniden yaşamak için sergiyi ziyaret ettiler. Müze Montreal'den Houston'a taşınmadan önce 70 binden fazla ziyaretçi ağırladı. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun tasarımında ve inşasında çalışan mühendisler müzede tıpkı astronotların deneyimlerini paylaşma fırsatı sundu.

The Infinite daha sorunsuz hale getirmek ve bazı aksaklıkları gidermek için gelişmeye devam ediyor. Müzeye, Montreal'deyken henüz çekilmemiş uzay yürüyüşü gibi yeni görüntüler de eklendi.

Yaklaşık sekiz tırla bir yerden başka bir yere taşınabilen sanal müzenin yeni durağının Richmond, Kalifornia olması planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya