Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan-Özbekistan iş birliği güçleniyor

Suudi Arabistan-Özbekistan iş birliği güçleniyor

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile ikili ilişkiler ve iş birliği fırsatlarını görüştü
Cuma, 19 Ağustos, 2022 - 13:30
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Cidde’de (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Cidde’deki Selam Sarayı’nda Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra çeşitli alanlardaki iş birliği fırsatları ve bir dizi proje gözden geçirildi.

Veliaht Prens, Özbekistan Cumhurbaşkanı’nı Selam Sarayı’ndaki Kraliyet Divanı’nda karşıladı. Görüşmenin ardından iki ülke arasındaki ikili anlaşma ve mutabakat zaptının imzalandığı tören gerçekleşti. Anlaşmalar enerji, iş birliği ve gümrük konularında karşılıklı yardımlaşma ve işgücü istihdamı alanını içerirken, mutabakat zaptı ise, İslami hizmetler alanında iş birliği, iki ülkedeki haber ajansları arasında iş birliği, turizm, veterinerlik ve hayvancılığın geliştirilmesi, tarım, sağlık, spor, insan hakları, eğitim ve bilim, teknik iş birliği, hava taşımacılığı hizmetleri ve bilimsel çalışmaları içeriyor.

Diğer yandan Özbekistan'ın Riyad Büyükelçisi Ulugbek Maksudov ise ülkesi ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkinin köklü olduğunu ve kısa sürede dinamik bir nitelik kazanmış olduğunu vurguladı.

Maksudov, Suudi Arabistan’ın Özbekistan'ın bağımsızlığını dünyada tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu ve 20 Şubat 1992'de iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurmak için bir mutabakat zaptı imzaladığını bildirdi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Özbekistan Cumhurbaşkanını karşılarken (SPA)

Özbek Büyükelçisi, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) Özbekistan'da çok sayıda projenin uygulanmasına yardımcı olduğunu ve desteklediğini belirtti. Semerkant - Güzar Yolu İnşaatı projesi PIF tarafından finanse edilen ve toplam değeri 100 milyon dolar olan en önemli projelerden biri. Fon ayrıca, Özbekistan'da ortaokul ve tıp merkezlerinin inşaatı ile teknik ekipmanlarının finansmanına ve sondaj kuyuları ile ilgili projelerin finansmanı katkı sağlıyor. Bu bağlamda Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu, son beş yılda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 289 milyon riyal olduğunu açıkladı.

Veliaht Prens ve Özbekistan Cumhurbaşkanı arasında gerçekleşen görüşmeye, Kabine Üyesi ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Musaid bin Muhammed el-Ayban, Devlet Bakanı, Şura Konseyi İşlerinden Sorumlu Bakanlar Kurulu Üyesi İssam bin Saad, Ticaret Bakanı Macid el-Kasabi, Çevre, Su ve Tarım Bakanı Mühendis Abdurrahman el Fadli, Turizm Bakanı Ahmed el-Hatib, İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanı Mühendis Ahmed el-Racihi, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender el-Harif, PIF CEO'su Yasir er-Rumayyan ve Suudi Arabistan’ın Özbekistan Büyükelçisi Yusuf el Uteybi’nin yanı sıra çok sayıda Özbek yetkili de katılım sağladı.


Editörün Seçimi

Multimedya