Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, Mars Evi ile ‘Kızıl Gezegen’deki yaşamı deneyimliyor

İngiltere, Mars Evi ile ‘Kızıl Gezegen’deki yaşamı deneyimliyor

Cuma, 2 Eylül, 2022 - 08:30
Mars Evi, Kızıl Gezegen’in sert iklimini dayanacak şekilde tasarlandı.

Mars’ta yaşasaydık hayat nasıl olurdu? Bu soru, İngiltere’de 200’den fazla kişiye yönetildi. İnsanlar her ne kadar bu soruya net yanıt veremese bile Bristol’da minik bir mutfağı, su parkı ve Mars tuvaleti olan iki katlı, güneş enerjisi ile çalışan bir ev buna cevap olabilir.

Mars Evi olarak bilinen bina, önümüzdeki hafta kamuya açılacak. Binada sürdürülebilir yaşam üzerine konferanslar ve atölye çalışmaları gerçekleşecek. İnternette yayılan Mars kolonileri imajının aksine ev, insanların sınırlı olanaklar içinde, kısıtlı kaynaklarla yaşam hakkında düşünmesi için tasarlandı. Evin tasarımını çizen Ella Good ve Nicki Kent, Mars’ta gerçekten neye ihtiyacımız olduğuna ve Dünya’da nasıl yaşamamız gerektiğini odaklanmamızı istiyor. Evi yapan Hugh Broughton Mimarlık ve Pearce+ firmaları da Antarktika’da araştırma istasyonları yapıyor.

Söz konusu ev, Mars’taki iklim koşulları ve bu koşulların tasarıma nasıl yansıtılması gerektiği konusunda mimarlar ve gökbilimciler tarafından yürütülen istişareler sonucunda tamamlandı.

Mars Evi’nin ikinci katında özel bir alana sahip olan bitkiler, küçük bir mutfağın ve hidroponik oturma odasının yanında çift deriden yapılmış, şişirilebilir bir yapının içinde yaşıyor. Ev, güneşi yansıtan ve ısı emilimini azaltan bir pencereye, açılabilir tavana sahip.

Mars’ta bir evin iç duvarları regolit ile yapılabilir. Ancak Bristol’deki ev, hava dolu ve aynı zamanda zemin katta gömme yatak odaları, Duravit tarafından tasarlanmış lavabo, ışıklı klozet ve koku giderici malzemeler bulunuyor. Zira oksijeni olmayan bir gezegende pencere açmak elbette mümkün değil. Mars’taki bir ev, yeraltında veya zeminde inşa edilecek.

Mars Evi, Kızıl Gezegen’in ortalama 80 dereceye ulaşan sıcaklığı ve yüksek radyasyon seviyesine dayanacak şekilde tasarlandı. Ancak NASA’nın Kızıl Gezegen’deki faaliyetleriyle uyumlu ve dayanıklı bir değil.


Editörün Seçimi

Multimedya