Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve Hindistan ilişkilerin güçlendirilmesini görüştü

BAE ve Hindistan ilişkilerin güçlendirilmesini görüştü

Cumartesi, 3 Eylül, 2022 - 07:30
BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar dün Abu Dabi’de bir araya geldi. (Şarku’l Avsat)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Abdullah  bin Zayed Al Nahyan ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ve ekonomik ortaklık ilişkileri geliştirmeyi ve güçlendirmeyi görüştü. Abu Dabi’de bir araya gelen iki isimin gündeminde ortak eylemin öneminin yanı sıra bir dizi bölgesel ve uluslararası ortak endişeler de vardı.

Bu konu, iki taraf arasındaki bir toplantı sırasında ele alındı. Toplantı sırasında Şeyh Muhammed bin Zayed, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’den iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ilişkilerin güçlendirilmesi ve ortak çıkarlarına hizmet edecek gelişme imkanları hakkında yazılı bir mektup aldı.

Hindistan Dışişleri Bakanı’nın ziyareti, BAE-Hindistan Ortak Komitesi’nin 14’üncü oturumunun toplantıları ve stratejik diyalogun üçüncü oturumu kapsamında geldi.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan dün Abu Dabi’de düzenlenen BAE-Hindistan stratejik diyalogunun üçüncü oturumunun çalışmalarına başkanlık etti. Oturumda Hindistan tarafının başkanlığını da Jaishankar üstlendi.

Stratejik diyalog toplantısı sırasında iki ülkeyi bir araya getiren kapsamlı stratejik ortaklık kapsamında ortak çıkar başlıkları ve ikili iş birliğine yönelik beklentileri gözden geçirildi. Aynı zamanda bir dizi bölgesel ve uluslararası konu hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

BAE Dışişleri Bakanı, liderlerin desteği ve özeni ile iki ülke arasında tüm düzeylerdeki ortak iş birliği hacminde tanık olunan büyüme ve sürekli gelişmeye dikkat çekerek BAE ile Hindistan arasındaki stratejik ilişkilerin derinliğini vurguladı. Bakan ayrıca iki ülkenin, stratejik ilişkileri açısından çeşitli sektörlerde birçok niteliksel başarı sağlayan gelişmiş ve sürdürülebilir bir model oluşturmayı başardığını vurguladı. Bu modeli ortak çıkarlara hizmet edecek ve halklarına fayda sağlayacak şekilde güçlendirmeyi istediklerine dikkat çekti.

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed, BAE ile Hindistan arasında Şubat ayında imzalanan ve iki ülkedeki sürdürülebilir kalkınma yollarını destekleyecek şekilde, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için daha geniş ufuklar açmakta olan kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşmasının önemine dikkat çekti.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar da BAE-Hindistan stratejik ortaklığının yanı sıra iki ülkeyi, liderlerini ve halklarını bir araya getiren sağlam tarihi ilişkilere övgüde bulundu. Jaishankar iki dost ülkenin liderliklerinin isteklerini karşılamak da dahil olmak üzere BAE-Hindistan stratejik ilişkilerini güçlendirme ve geliştirme konusundaki kararlılığını vurguladı. Hindistan Dışişleri Bakanı aynı zamanda, ortaklıklar kapsamında elde edilen başarıların gurur duyulmasını gerektirdiğini ve bunun iki ülke ve halklarının ortak kalkınma hedeflerine ulaşmak için daha fazla başarıya ulaşmak için bir motivasyon olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya